czy nieodpłatne przekazanie partii 6.704 egzemplarzy czasopisma specjalistycznego z wytworzonego nakładu (...)

czy nieodpłatne przekazanie partii 6.704 egzemplarzy czasopisma specjalistycznego z wytworzonego nakładu 8.000 egzemplarzy można potraktować jako przekazanie próbek ? czynność niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grodzisku Mazowieckim działając na podstawie art.14a §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r Ordynacja podatkowa (Dz.U.Nr.137 poz.926 z późn.zm.) wyjaśnia:

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego Spółka od miesiąca maja 2004r wydaje czasopismo specjalistyczne pt. SFERA PRACY nr.ISSN 1732-4076 PKWiU 22.13. W celu zaistnienia w/w pisma na rynku Spółka podjęła decyzję o dostarczeniu pierwszego numeru pisma wybranej grupie osób, której te zagadnienia dotyczą, aby w ten sposób przekazać wszelkie informacje dotyczące sfery pracy i umożliwić kupowanie następnych numerów w ogólnodostępnej sieci sprzedaży lub poprzez prenumeratę.Wybrana grupa osób to prenumeratorzy dziennika ,,Rzeczypospoita', 'Polityka ', 'Newsweek'. Nakład pierwszego numeru wynosi 8.000 egzemplarzy, z tego nieodpłatnie przekazano 6.704 egzemplarzy traktując je jako próbkę towarową; pozostałe egzemplarze w ilości 1.146 zostały skierowane do salonów sprzedaży prasy Empik, InMedio i Relay , a 150 - pozostało do dyspozycji spółki.

Porady prawne

Spółka stoi na stanowisku, że nieodpłatne przekazanie pojedynczych egzemplarzy pisma potencjalnym klientom (prenumeratorom oraz reklamodawcom) powinno być potraktowane jako przekazanie próbek, czyli czynność związaną bezpośrednio z prowadzoną działalnością i nie wskazującą na działalność handlową, zgodnie z art.7 ust.3 i ust.7 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług , w związku z czym czynność ta nie podlega podatkowi VAT.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług.W myśl art.7 ust.2 pkt.2 w/w ustawy przez odpłatną dostawę towarów rozumie się również przekazanie towarów bez wynagrodzenia, a w szczególności darowizny, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności w całości lub w części.Przepisu ust.2 ? zgodnie z art. 7 ust.3 ? nie stosuje się do przekazywanych prezentów o małej wartości i próbek, jeżeli ich przekazanie (wręczenie) wiązało się bezpośrednio z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem.

Przez próbkę, zgodnie z treścią art.7 ust.7 w/w ustawy rozumie się najmniejszą ilość pobraną z dużej partii, która zachowuje skład oraz wszystkie właściwości fizyczne, fizykochemiczne i chemiczne lub biologiczne towaru, przy czym ilość lub wartość przekazywanych (wręczanych) przez podatnika próbek nie wskazuje na działanie mające charakter handlowy.

W oparciu o przedstawiony stan faktyczny oraz obowiązujące w tym zakresie cytowane przepisy prawa podatkowego zdaniem organu podatkowego nieodpłatne przekazanie przez Spółkę partii 6.704 egzemplarzy pisma z całości nakładu 8.000 egzemplarzy nie spełnia kryterium ustawowej definicji próbki, bowiem ilość i wartość przekazanych towarów wskazuje na działanie mające charakter handlowy, a więc przekazanie w/w towaru podlega opodatkowaniu stawką podatku VAT właściwą dla tego towaru i winno być udokumentowane fakturą wewnętrzną wystawioną, zgodnie z art.106 ust.7 cyt.ustawy.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika