Na mocy Postanowienia Sądu Rodzinnego jesteśmy z mężem opiekunami prawnymi naszego nieletniego wnuka (...)

Na mocy Postanowienia Sądu Rodzinnego jesteśmy z mężem opiekunami prawnymi naszego nieletniego wnuka (nie rodziną zastępczą), którego rodzice zgineli w wypadku drogowym. Dziecko ma przyznaną rentę rodzinną, która jest wypłacana na moje nazwisko. ZUS dokonał rozliczenia dochodów za rok 2003 z tytułu w/w renty dziecka na PIT-40 (uwzględniając przysługującą każdemu podatnikowi kwotę wolną od podatku).Bardzo proszę o udzielenie odpowiedzi, czy w naszym przypadku (moim i męża) rozliczeniu dochodów za 2003 r. należy uwzględnić rentę naszego wnuka, czy rozliczyć tylko dochody męża i moje?

Z przedstawionego przez Panią stanu faktycznego wynika, że na mocy Postanowienia Sądu Rodzinnego Pani oraz mąż Pani jesteście opiekunami prawnymi nieletniego wnuka ( nie rodziną zastępczą ), który otrzymuje rentę rodzinną po rodzicach, wypłacaną na Pani nazwisko.

Zakład ubezpieczeń społecznych dokonał rozliczenia dochodów dziacka z tytułu w/w renty na formularzu PIT-40A.

Pytanie Pani dotyczy konieczności uwzględnienia w składanym - wspólnie z małżonkiem - zeznaniu rocznym za 2003 r. dochodów Państwa wnuka uzyskanych z tytułu renty rodzinnej. biorąc powyższe pod uwagę, tut. Organ informuje, że:

Porady prawne

Stosownie do treści art.7 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm. ) dochody małoletnich dzieci własnych i przysposobionych, z wyjątkiem dochodów z ich pracy, stypendiów oraz dochodów oddanych im do swobodnego użytku, dolicza się do dochodów rodziców lub dochodów osób, o których mowa w art. 6 ust.4, chyba że rodzicom nie przysługuje prawo pobierania pożytków ze źródeł przychodów dzieci.

Z powyższego wynika, iż ustawodawca uzależnił możliwość doliczenia dochodów małoletnich dzieci - od sytuacji czy dziecko jest własne lub przysposobione.

Przysposobienie ( adopcja, usynowieni ) to akt prawny, na mocy którego obce dziecko zostaje przyjęte do rodziny, nabywa prawo do nazwiska osoby przysposabiającej i do dziedziczenia; zaś opiekun prawny sprawuje zamiast rodziców piecze nad osobą i majątkiem małoletniego podlegając przy tym, nadzorowi władzy opiekuńczej.

Ponieważ przysposobienie nie jest tożsame z ustanowieniem opiekuna prawnego, stąd też stwierdzić należy, iz małżonkowie ( w przedmiotowej sprawie: dziadkowie ) będący opiekunami prawnymi dla małoletniego dziecka nie są zobowiązani, w zeznaniu rocznym, doliczać do swoich dochodów - dochodów tego małoletniego, gdyż nie jest on dzieckiem własnym ani przysposobionym opiekuna.

Stosownie do art. 34 ust. 7 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, Zakład Ubezpieczeń Społecznych dokonał rozliczenia dochodów uzyskanych w 2003 r. przez Pani wnuka, sporządzając roczne obliczenia podatku - PIT-40A. W sytuacji gdy małoletni nie osiągnął w danym roku podatkowym innych dochodów podlegających opodatkowaniu, rozliczenie wnuka sporządzone przez ZUS należy traktować jako ostateczne.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika