Jestem tłumaczem języka angielskiego. W związku z tym, zawieram umowy zlecenia dotyczące wykonania (...)

Jestem tłumaczem języka angielskiego. W związku z tym, zawieram umowy zlecenia dotyczące wykonania przeze mnie tłumaczeń z języka angielskiego na język polski i z języka polskiego na język angielski. Tłumaczenia te dotyczą dokumentów takich jak opinie prawne, umowy, porozumienia, memoranda, pisma itp i zamawiane są przez Kancelarię prawną.W związku z wykonaniem zleconych tłumaczeń, kancelaria prawna, która zamawia te tłumaczenia, dokonuje kalkulacji wynagrodzenia oraz podatku dochodowego od osób fizycznych przy zastosowaniu kosztów uzyskania przychodu w wysokości 20%.W związku z powyższym proszę o potwierczenie, że z tytułu dokonywanych przeze mnie tłumaczeń przysługują mi 50% koszty uzyskania przychodów.

Zgodnie z treścią art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1997 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. 2000 r. Nr 14 poz. 176 z późn. zmian. ), koszty uzyskania niektórych przychodów określa się z tytułu korzytania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów lub rozporzadzenia przez nich tymi prawami - w wysokości 50% uzyskanego przychodu z tym, że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b), których podstawę wymiaru stanowi ten przychód.

Porady prawne

Z treści powołanego przepisu wynika, że przesłanką zastosowania kosztów w podanej wysokości jest stwierdzenie korzystania przez podatnika (twórcę) z wymienionych praw w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 904 z późn. zmian.), pod warunkiem możliwości ustalenia wysokości przychodu z tego tytułu.

Stosownie do art. 1 ust. 1 w/w ustawy, przeddmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażania (utwór). W szczególności przedmiotem prawa autorskiego są między innymi utwory wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe). W ocenie charakteru danej działalności nie można stosować uogólnień. Nie każda bowiem działalność mająca znaczenie twórcze jest jednoznacznie przedmiotem prawa autorskiego.

W związku z powyższym, jednostka organizacyjna zatrudniająca Pana na podstawie umowy zlecenie, winna zdecydować czy wykonywana przez Pana praca w ramach tego zlecenia jest przedmiotem prawa autorskiego. Zastosowanie 50% kosztów uzyskania przychodów jest możliwe, jeżeli z treści zawartej umowy wynika, czy przedmiotem umowy jest korzystanie z praw autorskich.

W przypadkach wątpliwych istnieje możliwość dokonania rozstrzygnięć w oparciu o opinie specjalistów z danej dziedziny lub w razie powstania sporu, co do autorskiego charakteru wykonywanych prac, należy wystąpić do Departamentu Prawa Autorskiego i Praw Pokrewnych - Ministerstwa Kultury, Warszawa ul. Krakowskie Przedmieście 15 / 17.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika