Urząd Miasta X prosi o podanie wysokości stawki podatku VAT na roboty budowlane ociepleniowe ścian (...)

Urząd Miasta X prosi o podanie wysokości stawki podatku VAT na roboty budowlane ociepleniowe ścian i dachu budynku szkoły wraz z częścią mieszkalną. Podpisanie umowy i jej realizacja przewidywana jest od maja do sierpnia 2004 r.

Zgodnie z przepisem art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towaró i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) zasadniczą stawką podatku od towarów i usług jest stawka 22% VAT. Jedyne preferencjew zawiera przepis art. 146 ust. 1 pkt 2 powołanej ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje sięstawkę podatku w wysokości 7% do robót budowlano montażowych oraz remontów konserwcyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą oraz obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych . Jak zaś stanowi art. 146 ust. 2 powołanej ustawy przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą (opodatkowane stawką 7%) rozumie sie roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej przez którą rozumie się:
  1. sieci rozprowadzające, wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych,
  2. urządzenia i zagospodarowania terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy zieleń i małą architekturę,
  3. urządzenie u ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne.

a także jeżeli są związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.

Porady prawne

W przedmiotowej sprawie, dla dochowania reguł opodatkowania właściwą stawkąpodatku od towarów i usług nieodzownym jest dokonanie statystycznej identyfikacji budynku opartej o zasady klasyfikacji statystycznej tj. Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych. O właściwej klasyfikacji (której dokonuje właściciel obiektu) decyzduje - zgodnie z regułami PKOB przeważające przeznaczenie obiektu. Jak podano w zapytaniu obiekt budowlany poddany remontowi wyłącznie w 30% służy potrzebom mimeszkaniowym. Zakwalifikowanie takiego budynku jako obiektu mieszkaniowego (PKOB 112) nie znajduje uzasadnienia. Również, jak z powyższego wynika, przedmiotowe roboty budowlane nie są robotami wymienionymiw przepisie art. 146 ust. 2 ustawy o podatku VAT. W powstałej sytuacji - roboty budowlane na obiekcie szkolnym w 30% służącym również celom mieszkaniowym - podlega opodatkowaniu 22% stawką podatku, a nie sugerowaną w zapytaniu 7%.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika