Nadleśnictwo jest właścicielem lokali mieszkalnych w budynku zarządzanym prez wspólnotę. Lokale (...)

Nadleśnictwo jest właścicielem lokali mieszkalnych w budynku zarządzanym prez wspólnotę. Lokale są wynajmowane pracownikom Nadleśnictwa na cele mieszkalne. Wspólnota nie jest podatnikiem podatku VAT i obciąża nadleśnictwo rachunkiem za zarządznie nieruchomością w skład którego wchodzi opłata eksploatacyjna, fundusz remontowy, wynagrodzenie zarządu, centralne ogrzewanie, śmieci, ścieki, woda. Jaką stawkę podatku VAT ma zastosować Nadleśnictwo za sprzedaż usług wynajmu oraz kosztów zarządu nieruchomością?

Zgodnie z normą wyrażoną w art. 7 ust. 1 pkt 2) poz. 10 Załącznika nr 2 do ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) świadczenie usług wynajmowania nieruchomości o charakterze mieszkalnym na cele inne niż mieszkaniowe zwolnione jest od podatku od towarów i usług. Jeśli zatem, wymienione w zapytaniu elementy: opłata eksploatacyjna, fundusz remontowy, wynagrodzenie zarządu centralne ogrzewanie, ścieki, śmieci, woda są składnikami kalkulacyjnymi ceny najmu - co może wynikać ze stosownej umowy z lokatorem- to tak skonstruowana opłata za najem, jako wymieniona w powołanym wyżej przepisie, jest zwolniona z podatku od towarów i usług.

Porady prawne

Jeśli zaś Nadleśnictwo obok zawartej umowy najmu z lokatorem opiewającej na określony czynsz umawia się na sprzedaż (wcześniej zakupionych) świadczeń, to sprzedaż taka podlega opodatkowaniu podatkiem VAT zgodnie ze stawką właściwą dla danej usługi z zachowaniem norm art. 20 powołąnej ustawy w odniesieniu do praw do podatku naliczonego.

Reasumując, obowiązki w podatku VAT w zarysowanej sytuacji zależą od postanowień umowy najmu lokali, przy czym w ocenie tut. organu podatkowego postanowienia tej umowy nioe mogą odbiegać od norm przewidzianych przepisami prawa lokalowego.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika