1.czy otrzymany grunt będzie kosztem uzyskania przychodów w chwili wprowadzenia do działalności gospodarczej,2.czy (...)

1.czy otrzymany grunt będzie kosztem uzyskania przychodów w chwili wprowadzenia do działalności gospodarczej,2.czy uwzględnienie przez obdarowanego w remanencie otrzymanego gruntu w formie darowizny wpłynie na ustalenie dochodu w roku podatkowym.

POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 roku Nr 8 poz. 60 z późn. zm.) udzielając interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie w części dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych ? Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowi Mazowieckiej


postanawia

uznać stanowisko przedstawione we wniosku za prawidłowe.

Porady prawne


UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 29.06.2007 r. (data wpływu do Urzędu Skarbowego 02.07.2007 r.) uzupełnionym w dniach: 02.08.2007 r., 07.09.2007 r. i 27.09.2007 r. zwrócił się Pan do tutejszego Organu podatkowego o udzielenie pisemnej interpretacji w indywidualnej sprawie co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Zgodnie z przedstawionym przez Wnioskodawcę stanem faktycznym, od roku 2007 Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie budowy i sprzedaży budynków pod nazwą ......................... . Dochody z działalność gospodarczej opodatkowane są podatkiem liniowym, tj. według stawki 19% podstawy obliczenia podatku (art. 30c ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych - Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

W dniu 22.01.2007 roku Wnioskodawca otrzymał od swojego ojca ............. darowiznę. Darowizna została dokonana w formie aktu notarialnego Repertorium A numer 892/2007 i obejmowała dwie działki: działkę nr 8/19 w obrębie 1-10 o obszarze 0,3763 ha położoną w ........................ oraz udział stanowiący 1/5 część w niezabudowanej działce nr 8/22 w obrębie 1-10, o obszarze 0,0429 ha, położonej ................. stanowiącej wewnętrzną drogę dojazdową. Wartość darowizny wyceniono na kwotę 520.000,00 zł.

W związku z rozpoczęciem prac związanych z budową domków jednorodzinnych przeznaczonych do późniejszej odsprzedaży, w dniu 22.01.2007 r. oświadczeniem wprowadził Pan do działalności gospodarczej otrzymane w darowiźnie działki. Działki i materiały budowlane zgodnie z objaśnieniami do prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz.U. z 2003 r. Nr 152, poz. 1475 z późn. zm.) ewidencjonowane są w kolumnie 10 podatkowej księgi przychodów i rozchodów zatytułowanej ?zakup towarów handlowych i materiałów według cen zakupu? i ujmowane w kosztach w momencie dostawy. Niezakończona budowa rozliczana jest w remanencie wg kosztów nie zużytych materiałów (w tym gruntów). Zgodnie z planami inwestycyjnymi na przedmiotowej nieruchomości gruntowej wybudowany będzie czterolokalowy budynek mieszkalny. W ramach umowy przeniesienia własności przedmiot zakupu stanowi lokal mieszkalny wraz z udziałem we własności nieruchomości gruntowej. Na otrzymane zaliczki wystawiane są faktury. Zaliczki wpływają na rachunek bankowy zgodnie z umową podpisaną z nabywcą. Faktury na zaliczki wystawiane są w dacie wpływu pieniędzy na rachunek z zastosowaniem 7% stawki podatku od towarów i usług tytułem sprzedaży nieruchomości mieszkalnych bez wyodrębnienia gruntów. W przychodach sprzedaż ujmowana będzie w momencie sporządzenia aktu notarialnego i wystawienia faktury końcowej w jednej pozycji jako sprzedaż nieruchomości wraz z udziałem w gruncie. Wg umowy przeniesienie własności nieruchomości określono na czerwiec 2008 roku.

Pytanie Podatnika dotyczy wyjaśnienia:

1.czy otrzymany grunt będzie kosztem uzyskania przychodów w chwili wprowadzenia do działalności gospodarczej,

2.czy uwzględnienie przez obdarowanego w remanencie otrzymanego gruntu w formie darowizny wpłynie na ustalenie dochodu w roku podatkowym.

W ocenie Podatnika:

1.otrzymany grunt nie będzie kosztem uzyskania przychodów w chwili otrzymania darowizny i wprowadzenia do działalności gospodarczej,

2.uwzględnienie przez obdarowanego w remanencie otrzymanego gruntu w drodze darowizny wpłynie na ustalenie dochodu w roku podatkowym.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowi Mazowieckiej, mając na uwadze przedstawiony przez wnioskodawcę stan faktyczny i stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia tego zdarzenia, stwierdza co następuje:

Uregulowania dotyczące darowizny znajdują się w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. z 1964 r. Nr 16 poz. 93 z późn. zm.). Według art. 888 § 1 ww. ustawy przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swojego majątku. Z darowizną mamy więc do czynienia wówczas, gdy celem umowy jest bezpłatne przysporzenie określonej wartości majątkowej, czyli wzbogacenie się obdarowanego kosztem majątku darczyńcy, które nie wiąże się z żadną formą odpłatności.

Nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej tytułem darowizn zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tj. Dz.U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514 z późn. zm.) podlega podatkowi od spadków i darowizn. Tym samym zgodnie z art. 2 ust.1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) do przychodów z tytułu otrzymania nieruchomości gruntowej w drodze darowizny nie stosuje się przepisów tej ustawy.

W świetle art. 22 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Powyższy przepis uzależnia zatem możliwość zaliczenia wydatku w ciężar kosztów uzyskania przychodów od spełnienia łącznie wymienionych warunków:

1. musi on zostać poniesiony przez podatnika,

2. między poniesionym wydatkiem a osiągniętym lub możliwym do osiągnięcia przychodem musi zachodzić związek przyczynowo-skutkowy,

3. nie może on być wskazany w art. 23 updof jako koszt wyłączony.

Biorąc powyższe pod uwagę, niewątpliwym jest, że wartość przedmiotu darowizny nie tworzy kosztu uzyskania przychodu po stronie obdarowanego, gdyż nie został spełniony jeden z warunków, tj. nie poniesiono wydatku w związku z nabyciem przedmiotu darowizny, a to oznacza brak możliwości zaliczenia wartości towaru do kosztów uzyskania przychodów.

Jednak fakt otrzymania darowizny przez Wnioskodawcę jest zdarzeniem gospodarczym. W wyniku jej przekazania obdarowany stał się właścicielem otrzymanego towaru i nabył prawo do rozporządzania nim. Dlatego też należy wykazać otrzymaną w drodze darowizny nieruchomość w dokumentacji podatkowo-księgowej. tj. podatkowej księdze przychodów i rozchodów, a na koniec okresu rozliczeniowego (roku) ? w spisie z natury, zgodnie z § 27 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz.U. Nr 152, poz. 1475 z późn. zm.).

Towary handlowe objęte spisem z natury winny być wycenione zgodnie z § 29 ust. 1 ww. rozporządzenia wg cen zakupu lub cen nabycia albo wg cen rynkowych z dnia sporządzenia spisu, jeżeli są one niższe od cen zakupu lub nabycia.

Powyższe będzie miało wpływ na ustalenie wielkości dochodu osiągniętego przez podmiot z tytułu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej za rok podatkowy, co wynika z art. 24 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Reasumując należy stwierdzić, że wartość nabytej przez Podatnika w drodze darowizny nieruchomości gruntowej nie stanowi kosztu uzyskania przychodu w dacie jej otrzymania i wprowadzenia do działalności gospodarczej, jednakże zakwalifikowanie jej jako towaru handlowego do dalszej odsprzedaży w ramach prowadzonej działalności gospodarczej i uwzględnienie w spisie z natury na koniec okresu rozliczeniowego wpłynie na ustalenie dochodu osiągniętego w roku podatkowym przez obdarowanego.

W związku z powyższym postanowiono jak w sentencji.


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowi Mazowieckiej informuje, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.


Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 ustawy Ordynacja podatkowa).

Na niniejsze postanowienie służy stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Ostrowi Mazowieckiej, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 2 pkt 1 ustawy ? Ordynacja podatkowa).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika