W złożonym wniosku Podatnik występuje o definicję i interpretację słów: przychód, dochód.

W złożonym wniosku Podatnik występuje o definicję i interpretację słów: przychód, dochód.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Bemowo, działając na podstawie art. 216 oraz art. 14 a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 01.08.2006 r., uzupełnionym w dniu 06.09.2006 r. jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11.08.2006 r. wpłynął do tutejszego Organu przesłany przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie przy pismie nr ... z dnia 10.08.2006 r. Pana wniosek w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w trybie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8. poz. 60 ze zm.).

Porady prawne

W złożonym wniosku występuje Pan o definicję i interpretację słów: przychód, dochód.

Z przedstawionego stanu faktycznego zawartego w złożonym zapytaniu wynika, że jest Pan rencistą II grupy oraz, że do dnia 30.06.2006 r. osiągał Pan przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie handlu.

Stosownie do art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Natomiast na podstawie art. 14 ust. 1 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

W myśl art. 24 ust. 2 ww. ustawy u podatników osiągających dochody z działalności gospodarczej i prowadzących księgi przychodów i rozchodów dochodem z działalności jest różnica pomiędzy przychodem w rozumieniu art. 14, a kosztami uzyskania powiększona o różnicę pomiędzy wartością remanentu końcowego i początkowego towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków i odpadków, jeżeli wartość remanentu końcowego jest wyższa niż wartość remanentu początkowego, lub pomniejszona o różnicę pomiędzy wartością remanentu początkowego i końcowego, jeżeli wartość remanentu początkowego jest wyższa.

W świetle powyższego przychodem z działalności gospodarczej są wszystkie należne oraz faktycznie otrzymane ze sprzedaży pieniądze, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych VAT-em, za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek VAT.

Dochodem z działalności gospodarczej jest różnica (wartość dodatnia) pomiędzy przychodem uzyskanym ze sprzedaży pomniejszonym o dochody wolne od podatku, a wszystkimi poniesionymi wydatkami, które na podstawie przepisów prawa uznaje sie za koszty uzyskania przychodów z działalności gospodarczej.

Mając powyższe na uwadze Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Bemowo postanawia jak w sentencji.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika