Podatnik wraz z innymi członkami zarządu Spółki Akcyjnej (którzy są powołani uchwałą walnego (...)

Podatnik wraz z innymi członkami zarządu Spółki Akcyjnej (którzy są powołani uchwałą walnego zgromadzenia akcjonariuszy na funkcję członka zarządu Spółki Akcyjnej oraz których ze Spółką nie wiążą umowy o pracę) lub odpowiednio z osobami trzecimi ( nie mającymi żadnego związku z Spółką Akcyjną) ? zamierza utworzyć Spółkę Jawną. Na podstawie umowy o zarządzanie Spółka Jawna będzie świadczyła usługi w zakresie zarządzania na rzecz Spółki Akcyjnej. W imieniu Spółki Jawnej, usługi te będą wykonywali wspólnicy Spółki Jawnej, w wykonaniu obowiązku w tym zakresie nałożonego na nich w umowie Spółki Jawnej.
Jednocześnie podatnik wraz z pozostałymi wspólnikami Spółki Jawnej, będzie nadal wykonywał funkcję członka zarządu Spółki Akcyjnej. Zakres obowiązków członków zarządu Spółki Akcyjnej wynika z art.368 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000r. Kodeks Spółek Handlowych (Dz. U. z 2000r. Nr 94 , poz.1037 ze zm.), który stanowi, że ?zarząd prowadzi sprawy spółki i reprezentuje spółkę?. Natomiast, odpłatne usługi w zakresie zarządzania Spółką Akcyjną będą świadczone wyłącznie przez Spółkę Jawną. Zakres tych obowiązków nie pokrywa się w żaden sposób. W związku z tym ma Pan wątpliwości dotyczące zakwalifikowania przychodów jako przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej oraz wyboru opodatkowania podatkiem liniowym.

Na podstawie art.216 oraz art.14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz.60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Bemowo stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 29.06.2007r. jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29.06.2007r. wpłynął do tutejszego Organu Pana wniosek w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w trybie art.14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( tekst jedn. Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz.60 z późn. zm.)

Porady prawne

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w 2007r. Pan wraz z innymi członkami zarządu Spółki Akcyjnej (którzy są powołani uchwałą walnego zgromadzenia akcjonariuszy na funkcję członka zarządu Spółki Akcyjnej oraz których ze Spółką nie wiążą umowy o pracę) lub odpowiednio z osobami trzecimi ( nie mającymi żadnego związku z Spółką Akcyjną) ? zamierza utworzyć Spółkę Jawną. Na podstawie umowy o zarządzanie Spółka Jawna będzie świadczyła usługi w zakresie zarządzania na rzecz Spółki Akcyjnej. W imieniu Spółki Jawnej, usługi te będą wykonywali wspólnicy Spółki Jawnej, w wykonaniu obowiązku w tym zakresie nałożonego na nich w umowie Spółki Jawnej.

Jednocześnie Pan wraz z pozostałymi wspólnikami Spółki Jawnej, będzie nadal wykonywał funkcję członka zarządu Spółki Akcyjnej. Zakres obowiązków członków zarządu Spółki Akcyjnej wynika z art.368 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000r. Kodeks Spółek Handlowych (Dz. U. z 2000r. Nr 94 , poz.1037 ze zm.), który stanowi, że ?zarząd prowadzi sprawy spółki i reprezentuje spółkę?. Natomiast, odpłatne usługi w zakresie zarządzania Spółką Akcyjną będą świadczone wyłącznie przez Spółkę Jawną. Zakres tych obowiązków nie pokrywa się w żaden sposób.

Zdaniem Pana: 1) Zgodnie z art.5b ust.2 oraz w związku z art. 8 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz.176 z późn. zm.), jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka nie mająca osobowości prawnej, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone proporcjonalnie do prawa podatnika do udziału w zysku, uznaje się za przychody ze źródła w postaci pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu art.10 ust.1 pkt.3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z art.8 ust.2 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, iż ?zasady wyrażone w art.8 ust.1 cyt. ustawy stosuje się odpowiednio do:1)rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat,2)ulg podatkowych związanych z prowadzoną działalnością w formie spółki nie będącej osobą prawną. Jednocześnie, z art.8 ust.1a w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej osiąganych przez podatników, o których mowa w art.30c nie łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art.27 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.Stosownie do art. 30c w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zw.

z art.9a ust.2 cyt. ustawy podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej (poza zastrzeżeniami nie mającymi miejsca w tej sprawie), wynosi 19%, jeżeli podatnik złoży właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do 20 stycznia roku podatkowego pisemne oświadczenie o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego ? do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Takie oświadczenie zostanie złożone przez podatnika w terminie.Zgodnie z art.8 § 1 KSH , spółka jawna można we własnym imieniu nabywać prawa oraz zaciągać zobowiązania.

2) Usługi w zakresie zarządzania Spółką Akcyjną wykonywane będą przez Spółkę Jawną, mogącą we własnym imieniu nabywać prawa oraz zaciągać zobowiązania. Oznacza to, iż wynagrodzenie otrzymywane z tego tytułu nie będzie stanowiło przychodu Pana, lecz przychód Spółki Jawnej (strony Umowy o Zarządzanie).Zatem nie uzyska Pan od Spółki Akcyjnej przychodu z tytułu podejmowania ?czynności zarządczych? w rozumieniu w art.13 pkt.9 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Otrzyma Pan jedynie przychód z tytułu udziału w Spółce Jawnej w wysokości odpowiadającej wysokości jego prawa do udziału w zysku spółki, który od 1 stycznia 2007r., został, na podstawie art.5b ust.2 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przez ustawodawcę jednoznacznie uznany za przychód ze źródła ?pozarolnicza działalność gospodarcza? w rozumieniu art.10 ust.1 pkt.3 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych . Dlatego brak jest jakichkolwiek podstaw, by przychód Pana z tytułu udziału w Spółce Jawnej uznać za przychód ze źródła ?działalność wykonywana osobiście?, o którym mowa w art.10 ust.1 pkt.2 i art.13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

3)Wyłączenie możliwości wyboru formy opodatkowania z art.30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zawarte w art.9a ust.3 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie dotyczy Pana, albowiem ani w roku obecnym, ani w roku poprzedzającym rok podatkowy nie wykonywał Pan i nie będzie wykonywał w tym roku , w ramach umowy o pracę lub spółdzielczego stosunku pracy na rzecz Spółki Akcyjnej jakichkolwiek czynności.

4)W świetle w/w przepisów przychód osiągany przez Pana z tytułu udziału w Spółce Jawnej, prowadzącej działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług w zakresie zarządzania Spółką Akcyjną, w której Pan wykonuje funkcję członka zarządu, jest przychodem ze źródła ?pozarolnicza działalność gospodarcza? o którym mowa w art.10 ust.1 pkt.3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a więc w tym zakresie może Pan wybrać sposób opodatkowania dochodów z tej działalności na zasadach określonych w art.30c w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych Mając na uwadze przedstawiony przez Pana we wniosku stan faktyczny Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Bemowo wyjaśnia co następuje:

Zgodnie z definicja zawartą w art.5a pkt.6 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za pozarolniczą działalność gospodarczą uważa się działalność zarobkową:a) wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową -prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły , z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art.10 ust.1 pkt.1, 2 i 4-9.

W myśl art.8 ust.1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną , ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku (...).Zasady tę zgodnie z art. 8 ust.2 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat.

Stosownie do postanowień art.9a ust.2 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnicy, z zastrzeżeniem ust.3 mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art.30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania , a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego ? do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Natomiast zgodnie z art. 9a ust.3 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust.2, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom , które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników :1)wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy , lub2)wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym - w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art.30c i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej , o której mowa w art.27 ust.1 , oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

Zgodnie z art.10 ust.1 pkt.2 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłem przychodu jest również działalność wykonywana osobiście.

Według ustaleń zawartych w art.13 pkt.9 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art.10 ust.1 pkt.2 uważa się przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menadżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychody z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej ? z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt.7.

W świetle wskazanych wyżej przepisów , przychody uzyskiwane przez osoby fizyczne ? wspólników spółki jawnej z tytułu świadczenia usług w zakresie zarządzania, dla innych podmiotów gospodarczych, stanowią przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Przychód każdego ze wspólników z tego źródła, zostaje określony proporcjonalnie do jego prawa w udziale zysku.

Zasadę tę stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat. Dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej , w tym również z udziału w spółce jawnej, podlegają opodatkowaniu według skali podatkowej , chyba, że podatnik złoży właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie: do dnia 20 stycznia roku podatkowego, a w przypadku rozpoczęcia działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego ? do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności gospodarczej, najpóźniej w dniu uzyskania pierwszego przychodu, pisemne oświadczenie o wyborze formy opodatkowania tych dochodów na zasadach określonych w art.30c w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W przypadku, jeżeli podatnik , który wybrał sposób opodatkowania według stawki liniowej 19%( art.30c), uzyska z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub w ramach spółki nie mającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, równym czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub wykonuje w roku podatkowym ? w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci prawo w roku podatkowym do opodatkowania w sposób przewidziany w art.30c w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oprócz przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej jako osobne źródło przychodów, wymieniono działalność wykonywaną osobiście. Rodzaje przychodów zaliczonych do przychodów działalności wykonywanej osobiście określono w art.13 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Do przychodów z działalności wykonywanej osobiście zaliczono między innymi przychody otrzymane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że pełni Pan funkcję członka zarządu Spółki Akcyjnej, z którą nie wiąże Pana umowa o pracę. Zakres obowiązków jako członka zarządu Spółki Akcyjnej wynika z art.368 § 1 KSH , który stanowi , że ?zarząd prowadzi sprawy spółki i reprezentuje spółkę?. A zatem przychody uzyskane z w/w funkcji stanowią przychód z działalności wykonywanej osobiście i podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych.

Natomiast przychody uzyskane z tytułu udziału w spółce Jawnej w zakresie zarządzania Spółką Akcyjną świadczone wyłącznie przez wspólników Spółki Jawnej, których zakres obowiązków nie pokrywa się w żaden sposób z obowiązkami członka zarządu będą przychodami z pozarolniczej działalności gospodarczej, ponieważ nie będą wykonywane osobiście przez Wnioskodawcę, lecz przez wspólników spółki jawnej, a nadto wnioskodawcy ze Spółką nie łączy stosunek pracy ani spółdzielczy stosunek pracy.

A zatem jeżeli zostaną zachowane warunki określone w art.9a ust.2 i 3 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych to dochody osiągane przez Pana w Spółce jawnej w zakresie zarządzania można opodatkować na zasadach określonych w art.30c w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych tj. według stawki liniowej 19%

Uznając stanowisko przedstawione we wniosku za prawidłowe tutejszy Organ orzekł jak w sentencji.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika