Podatnik prowadzi działalność gospodarczą z zakresu badania rynku pracy. Oprócz obowiązkowych składek (...)

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą z zakresu badania rynku pracy. Oprócz obowiązkowych składek na ubezpieczenie zdrowotne opłaca składkę na prywatne ubezpieczenie zdrowotne. W zamian za składkę ubezpieczeniową towarzystwo ubezpieczeniowe zobowiązuje się pokrywać koszty korzystania z niepublicznej służby zdrowia. Czy podatnik ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów koszty związane z zapłatą dodatkowych składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Na podstawie art. 216 oraz art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r., Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Bemowo stwierdza, że stanowisko Pana, dotyczące możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów opłacanej składki na prywatne ubezpieczenie zdrowotne jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Porady prawne

W dniu 10.01.2007r. wystąpił Pan z wnioskiem w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w trybie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz.U. z 2005r., Nr 8, poz.60 z późn. zm.) dotyczącym możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów opłacanej składki na prywatne ubezpieczenie zdrowotne.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pan pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie badania rynku pracy, pozyskiwania i weryfikowania informacji o kandydatach oraz ich selekcji.

Oprócz obowiązkowych składek z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego wynikającego z przepisów o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych, dodatkowo opłaca Pan składkę na prywatne ubezpieczenie zdrowotne. W zamian za składkę towarzystwo ubezpieczeniowe zobowiązuje się pokrywać koszty korzystania przez Pana z niepublicznej służby zdrowia.

W związku z tym ma Pan wątpliwości czy istnieje możliwość zaliczenia w/w składek na prywatne ubezpieczenie zdrowotne do kosztów uzyskania przychodów dotyczących prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu.

Użyte w wyżej wymienionym przepisie pojęcie ?wszelkie koszty? jest pojęciem szerokim, obejmuje wszelkie wydatki ponoszone przy prowadzeniu działalności gospodarczej pod warunkiem jednak, że wydatki te zostały faktycznie poniesione oraz, że pomiędzy wydatkami, a przychodem zachodzi związek przyczynowo ? skutkowy tego typu, że poniesione wydatki mają wpływ na powstanie lub zwiększenie tego przychodu.

Takiej oceny musi dokonać sam podatnik decydując się na poniesienie określonych wydatków, bo to na nim w ostateczności spoczywa ciężar udowodnienia tego faktu, skoro wywodzi z niego określone skutki prawne w postaci zaliczenia poniesionych wydatków w ciężar kosztów uzyskania przychodów z konkretnego źródła.

W świetle powołanych przepisów prawa podatkowego do kosztów uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej nie może Pan zaliczyć wydatków ponoszonych na opłacenie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego gdyż nie mają one bezpośredniego związku z prowadzoną przez Pana działalnością gospodarczą, a ich poniesienie nie ma bezpośredniego wpływu na wielkość osiągniętego przychodu.Bezpośrednim celem opłacania składki na prywatne ubezpieczenie zdrowotne jest ochrona Pana zdrowia.

Zatem wydatki na ochronę zdrowia należą do wydatków o charakterze osobistym, są związane z funkcjonowaniem danej jednostki w życiu społecznym, a ich poniesienie uwarunkowane jest innymi względami, aniżeli uzyskiwanie przychodów z działalności gospodarczej.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz obowiązujące przepisy prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Bemowo postanawia jak w sentencji.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika