W listopadzie 2004r. podpisała Pani umowę leasingu, której przedmiotem był samochód niezbędny do (...)

W listopadzie 2004r. podpisała Pani umowę leasingu, której przedmiotem był samochód niezbędny do działalności goaspodarczej. W listopadzie 2006r. po zakończeniu umowy leasingu wykupiła Pani ten samochód. Zakładając, że samochód będzie Pani używać w firmie dłużej niż 6 miesięcy ale nie dłużej niż rok nie wprowadziła go Pani do ewidencji środków trwałych. Prowadzi Pani ewidencję przebiegu pojazdu, ponieważ przedmiotowy samochód nie stanowi środka trwałego. Po upływie sześciu miesięcy, ale przed upływem roku od dnia zakupu tego samochodu zamierza Pani wycofać go z firmy i przekazać na użytek osobisty. Czy w zaistaniałej sytuacji powstanie obowiązek zapłaty podatku dochodowego?

Na podstawie art.216 i art.14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz.60z poźn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Bemowo stwierdza , że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 14.01.2007r. uzupełnione pismami z dnia 30.01.2007r. i 16.02.2007r. w części dotyczącej podatku dochodowego jest prawidłowe .

UZASADNIENIE

W dniu 15 stycznia 2007r. wpłynął do tutejszego Organu wniosek Pani o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w trybie art.14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U z 2005r. Nr 8 poz.60 z późn. zm.)

Porady prawne

Z przedstawionego przez Panią stanu faktycznego wynika, że w listopadzie 2004r. podpisała Pani umowę leasingu przedmiotem, której był samochód marki Toyota, niezbędny do działalności gospodarczej. Po zakończeniu umowy leasingu operacyjnego, w listopadzie 2006r. wykupiła Pani ten samochód, płacąc wartość wykupu zgodnie z zwartą umową leasingową na podstawie faktury VAT wystawionej przez leasingodawcę na Pani firmę. Zakładając, że samochód ten będzie Pani używać w firmie dłużej niż 6 miesięcy ale nie dłużej niż rok nie wprowadziła go Pani do ewidencji środków trwałych, natomiast fakturę VAT wprowadziła Pani w dniu jej otrzymania do rejestrów zakupu VAT odliczając 60% wartości podatku VAT ale nie więcej niż 6.000,00zł., natomiast resztę podatku VAT dodała Pani do wartości netto faktury i wpisała jako koszty netto w kolumnie 14 podatkowej księdze przychodów i rozchodów.Na tak zakupiony samochód od dnia wprowadzenia faktury w koszty firmy założyła Pani i prowadzi ewidencję przebiegu pojazdu, ponieważ przedmiotowy samochód nie stanowi środka trwałego.

Po upływie sześciu miesięcy, ale przed upływem roku od dnia zakupu tego samochodu zamierza Pani wycofać go z firmy i przekazać na użytek osobisty. W związku z powyższym ma Pani wątpliwości czy w zaistniałej sytuacji powstanie obowiązek zapłaty podatku dochodowego. Zdaniem Pani wycofanie w/w samochodu po pół roku a przed upływem roku od jego wykupienia nie powinno skutkować zapłatą podatku dochodowego.

Mając na uwadze przedstawiony przez Panią stan faktyczny Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Bemowo wyjaśnia co następuje: Art.22a ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U.z 2000r. nr 14, poz.176 z późn. zm.) stanowi, że amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art.22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika , nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:1.budowle , budynki oraz lokale będące odrębną własnością,2.maszyny , urządzenia i środki transportu,3.inne przedmioty -o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu , dzierżawy lub umowy określonej w art.23a pkt.1 , zwane środkami trwałymi.

Zatem za środek trwały uznawane są te składniki majątku (oprócz wymienionych w art.22c ustawy) stanowiące własność podatnika , które były nabyte lub wytworzone we własnym zakresie , kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania, a podatnik zamierza używać ich do działalności dłużej niż rok. Zaś rzeczowe składniki majątku o przewidywanym okresie używania krótszym niż rok których wartość początkowa w rozumieniu odrębnych przepisów , przekracza 1.500,00zł. zaliczane są do wyposażenia.

Takie składniki majątku podlegają wpisowi do ewidencji wyposażenia zgodnie z § 4 ust.2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz.U. Nr 152, poz.1475 z późn. zm.)

Art.14 ust.1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że za przychód z działalności, o której mowa w art.10 ust.1 pkt.3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane , po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Z kolei art. art.14 ust.2 pkt.1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą składników majątku będących:a) środkami trwałymi,b)składnikami majątku, o których mowa w art.22d ust.1 , z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art.22g nie przekracza 1.500,00zł.c)wartościami niematerialnymi i prawnymiujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych , w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit.b) , spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nie ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych , z zastrzeżeniem ust.2c , przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust.1 i art.19 stosuje się odpowiednio.

Z treści powyższego przepisu wynika, że przychód z działalności gospodarczej powstaje tylko wówczas, gdy dokona Pani odpłatnego zbycia samochodu, natomiast wycofanie takiego składnika majątku z działalności gospodarczej i przekazanie go na potrzeby osobiste nie wywołuje skutków podatkowych.

Zaznaczyć jednak należy, że w przypadku przekazania wyposażenia na potrzeby osobiste podatnika w trakcie prowadzonej działalności gospodarczej przychód rzeczywiście nie powstanie jednak nastąpi konieczność skorygowania kosztów uzyskania przychodów.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz obowiązujące przepisy w przypadku nieodpłatnego przekazania samochodu nie powstanie z tego tytułu przychód podatkowy.

Mając na uwadze powyższe Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Bemowo postanawia jak w sentencji.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika