Czy przedstawiony przez podmiot przypadek dostawy paliwa żeglugowego wiąże się z koniecznością (...)

Czy przedstawiony przez podmiot przypadek dostawy paliwa żeglugowego wiąże się z koniecznością zastosowania dokumentacji oraz przepisów prawa podatkowego? Dotyczy dostawy krajowej, armatora polskiego, bandery polskiej, zasięg żeglugi polski.

Na podstawie art.216 § 1, art. 14a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (tj.Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrołęce po rozpatrzeniu wniosku z dnia 25 kwietnia 2006 roku (częściowo uzupełnionego w dniu 31 marca i 10 lipca br.), dotyczącego udzielenia interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym

p o s t a n a w i a

uznać stanowisko wnioskodawcy w sprawie zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych dochodów wypłaconych ze środków pochodzących z bezzwrotnej pomocy Unii Europejskiej jako nieprawidłowe.

Porady prawne

U Z A S A D N I E N I E

Podatniczka w dniu 25 kwietnia 2006 roku (częściowo uzupełniono zapytanie w dniach: 31 maja i 10 lipca 2006r.) zwróciła się z wnioskiem o interpretację przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych w sprawie zwolnienia od podatku dochodów pochodzących z bezzwrotnej pomocy Unii Europejskiej.

Z przedmiotowego wniosku wynika:

Stan faktyczny.

Podatniczka jest pracownicą Fundacji Rozwoju Dzieci im.J.A.Komeńskiego w Warszawie, zatrudniona na stanowisku nauczyciela w związku z realizacją przez Fundację projektu 'Ośrodki Przedszkolne- szansa na dobry start' w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich 2004-2006 współfinansowanego przez Europejski Fundusz Społeczny. Fundacja Rozwoju Dzieci im.J.A.Komeńskiego jako beneficjent zawarła w dniu 24 czerwca 2005r. z Ministerstwem Edukacji Narodowej i Sportu jako instytucją wdrażającą umowę na realizację projektu ' Ośrodki Przedszkolne- szansa na dobry start'. Projekt realizowany jest w ramach priorytetu 2, działania 2.1. Projekt finansowany jest w 75% z bezzwrotnej pomocy zagranicznej, pozostałe 25% stanowi krajowy wkład publiczny.

W ramach projektu Fundacja tworzy (Ośrodki Przedszkolne i zatrudnia nauczycieli, logopedów i psychologów . Ich wynagrodzenie jest finansowane z wyżej wymienionego projektu. Z zakresu obowiązków, jakie przedstawiła Pani Justyna Zera w opisanym stanie faktycznym wynika, że jej praca polega na zapewnieniu dzieciom bezpiecznych warunków do pobytu w ścisłej współpracy z rodzicami, prowadzenie zajęć z dziećmi zgodnie z ustalonym rozkładem zajęć, współpraca z reprezentantem Gminy itd. oraz stałą współpracą z Fundacją Rozwoju Dzieci im. J.A.Komeńskiego polegającą na regularnym przesyłaniem sprawozdań z pracy z dziećmi.

Zapytanie.

Zwracam się z prośbą o interpretację postanowień art.21 ust.1 pkt 46 ustawy z dnia 26 lipca 1991roku o podatku dochodowym od osób fizycznych, dotyczącą zakresu zwolnienia z podatkowania dochodów uzyskiwanych z tak zwanych środków pomocowych.

Stanowisko wnioskodawcy.

W ocenie wnioskodawcy jest ona osobą bezpośrednio realizującą cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy. W takiej sytuacji jej dochody będą zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych na mocy cyt. wyżej art.21 ust.1 pkt 46 ustawy.

Ponadto podatniczka we własnym stanowisku formułuje nowe zapytanie: 'Gdyby jednak uznano, że moje dochody nie będą zwolnione z opodatkowania i zdaniem organu podatkowego mam płacić podatek dochodowy, to moim zdaniem, w wypadku wykonywania usług w ramach prowadzonej działalności gospodarczej miałbym prawo do skorzystania z opodatkowania podatkiem liniowym- według stawki 19%, tj.na zasadach, o których mowa w art.9a i 30c cyt. ustawy o podatku dochodowym'. Z treści wniosku i opisanego stanu faktycznego nie wynika, że Pani prowadzi działalność gospodarczą w jakiejkolwiek z form opodatkowania.

Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrołęce po przeanalizowaniu stanu faktycznego oraz obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa podatkowego stwierdza co następuje.

W myśl art. 9 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj.Dz.U. z 2000r. nr 14, poz. 176 z późn.zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

b) podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy; zwolnienie nie ma zastosowania do dochodów osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca - bez względu na rodzaj umowy - wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem.

Z zapisu powyższego wynika, że zwolnienie od podatku ma zastosowanie tylko wtedy, gdy spełnione są obydwie przesłanki;

- uzyskiwanie dochodów pochodzących ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej,

- bezpośrednia realizacja przez podatnika - uzyskującego te dochody - celu programu finansowanego z tych środków.

Zwolnienie nie ma zastosowania do dochodów osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca- bez względu na rodzaj umowy- wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że beneficjentem środków pomocowych i bezpośrednim realizatorem programu objętego pomocą jest Fundacja Rozwoju Dzieci im.J.A.Komeńskiego w Warszawie, natomiast Pani wynagrodzenie jako pracownika Fundacji na stanowisku nauczyciela ( brak we wniosku określenia rodzaju umowy) nie jest zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych, ponieważ nie jest Pani beneficjentem środków z Europejskiego Funduszu Społecznego, a jedynie realizowała Pani program objęty tą pomocą na podstawie zawartej umowy z podmiotem, który otrzymał te środki.

Podstawą do zajęcia takiego stanowiska jest drugie zdanie art.21 ust.1 pkt 46lit.b ustawy o podatku dochodowym : zwolnienie nie ma zastosowania do dochodów osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca - bez względu na rodzaj umowy - wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem.

W związku z powyższym tutejszy organ podatkowy nie podziela stanowiska, iż przysługuje Pani zwolnienie od podatku dochodowego - w części wynagrodzenia otrzymywanego od Fundacji, która zatrudnia Panią w związku z realizacją projektu finansowanego ze środków bezzwrotnej pomocy, ponieważ nie jest spełniona przesłanka art.21 ust.1 pkt 46 lit.b wyżej cyt. ustawy o podatku dochodowym.

Informuje się jednocześnie, że na pytanie drugie wynikające z zajęcia przez Panią stanowiska w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej, nie została udzielona interpretacja, ponieważ nie opisała Pani we wniosku stanu faktycznego w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej, a jedynie zwraca się Pani jako pracownik Fundacji, zatrudniona na stanowisku nauczyciela. Ponadto w piśmie z dnia 25.05.2006r. do usunięcia braków wezwano Panią do uzupełnienia zapytania i w tym punkcie opis stanu faktycznego nie został uzupełniony, zatem organ podatkowy nie może zająć stanowiska w tej kwestii. Reasumując, stanowisko Pani w sprawie zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych dochodów wypłaconych ze środków pochodzących z bezzwrotnej pomocy Unii Europejskiej, a wypłaconych Pani przez Fundację z tytułu zawartej umowy należy uznać za nieprawidłowe.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika