1)Czy Spółdzielnia pobierając z tytułu opłat eksploatacyjnych należności od członków spółdzielni (...)

1)Czy Spółdzielnia pobierając z tytułu opłat eksploatacyjnych należności od członków spółdzielni mających spółdzielcze własnościowe prawo do lokali mieszkalnych jak też opłaty z tytułu użytkowania lokali użytkowych, korzysta ze zwolnienia podmiotowego w podatku VAT,2)Czy w przypadku wykonywania przez Spółdzielnię innych czynności opodatkowanych np. wynajem pomieszczenia gospodarczego lub postawienie reklamy, wartość tych czynności wchodzi do wartości limitu uprawniającego do korzystania ze zwolnienia podmiotowego w podatku VAT.

STAN FAKTYCZNYZgodnie z przedstawionym stanem faktycznym Spółdzielnia Mieszkaniowa ................. posiada w swoich zasobach lokalowych zarówno lokale mieszkalne jak i użytkowe, będące własnościowymi lokalami spółdzielczymi. Spółdzielnia działa na rzecz swoich członków od dnia 16.06.1992r. W ramach swojej działalności Spółdzielnia pobiera od członków spółdzielni opłaty na pokrycie kosztów utrzymania i eksploatacji ww. lokali, tj. opłaty za dostarczenie wody, energii cieplnej, wywóz śmieci, odbiór ścieków, pobranie opłaty tytułem podatku od nieruchomości, itp.

Podatnik sformułował własne stanowisko w sprawie zgodnie z którym : z uwagi na to, iż wysokość opłat za lokale użytkowe nie przekracza w roku podatkowym kwoty odpowiadającej równowartości 10.000 Euro, podlega ona zwolnieniu podmiotowemu w podatku VAT. Spółdzielnia uważa ponadto, iż wykonywanie przez nią ww. czynności opodatkowanych, tj. wynajem pomieszczenia gospodarczego, postawienie reklamy podlega zwolnieniu podmiotowemu do wysokości limitu za dany rok.

Porady prawne

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrołęce po przeanalizowaniu stanu faktycznego i prawnego stwierdza co następuje :

Zgodnie z art.5 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz.535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.W myśl przepisów art.15 ust.1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Na podstawie art.113 ust.1 cyt. wyżej ustawy o podatku od towarów i usług, zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro. Do wartości sprzedaży nie wlicza się wartości podatku.Sposób przeliczenia wartości wyrażonej w euro na złote polskie określony jest w art.113 ust.14 pkt 1 ustawy i wynika z niego, iż w terminie do 31 grudnia poprzedzającego rok podatkowy Minister Finansów ustali w drodze rozporządzenia powyższą kwotę, obliczoną według średniego kursu euro, ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października w zaokrągleniu do 100 zł.

Zgodnie z § 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 15 listopada 2005r. w sprawie określenia kwoty uprawniającej do zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 229, poz.1949) wartość sprzedaży opodatkowanej, o której mowa w art.113 ust.1 ustawy o podatku VAT uprawniającej do korzystania ze zwolnienia w podatku VAT w roku 2006r., odpowiadającej 10.000 Euro określono w wysokości 39.200 zł.

Jednocześnie w art. 113 ust.2 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług postanowiono,iż do wartości sprzedaży, o której mowa w ust.1 nie wlicza się odpłatnej dostawy towarów oraz odpłatnego świadczenia usług zwolnionych od podatku, a także towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Spółdzielnia pobiera od członków spółdzielni opłaty na pokrycie kosztów utrzymania i eksploatacji lokali mieszkalnych oraz lokali użytkowych z tytułu zużycia wody, energii cieplnej, wywozu śmieci, odprowadzania ścieków, podatku od nieruchomości, itp... W myśl art.43 ust.1 pkt 11 ustawy o podatku od towarów i usług , zwalnia się od podatku czynności wykonywane na rzecz członków spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali mieszkalnych, członków spółdzielni będących właścicielami lokali mieszkalnych lub na rzecz właścicieli lokali mieszkalnych nie będących członkami spółdzielni, za które są pobierane opłaty, zgodnie z art.4 ust.1,2,4 i 5 ustawy z dnia 15 grudnia 2000r. o spółdzielniach mieszkaniowych. Z wyżej przytoczonego przepisu wynika, iż powyższe zwolnienie od podatku ma zastosowanie tylko w stosunku do czynności związanych wyłącznie z lokalami mieszkalnymi. Czynności dotyczące lokali użytkowych, jako że nie zostały wymienione w obowiązujących zwolnieniach z zakresu podatku VAT, podlegają opodatkowaniu tym podatkiem.

W oparciu zatem o wyżej cytowane przepisy ustawy o podatku od towarów i usług stwierdzić należy, iż do wartości sprzedaży będącej podstawą utraty prawa do korzystania ze zwolnienia podmiotowego w podatku VAT Spółdzielnia winna przyjąć obrót z tytułu pobieranych opłat wnoszonych przez członków spółdzielni mających własnościowe spółdzielcze prawo do lokali użytkowych. Opłaty pobierane natomiast od członków spółdzielni mających własnościowe spółdzielcze prawo do lokali mieszkalnych nie są wliczane do obrotu będącego podstawą do utraty zwolnienia. W przypadku wykonywania przez Spółdzielnię innych czynności opodatkowanych, co ma miejsce w przypadku wynajmu pomieszczenia gospodarczego, postawienia reklamy ? wartość tych czynności należy uwzględnić w limicie, przekroczenie którego skutkować będzie utratą prawa do korzystania ze zwolnienia w podatku VAT. Korzystanie ze zwolnienia podmiotowego przez Spółdzielnię jest możliwe zatem tylko wtedy, gdy wartość sprzedaży opodatkowanej, tj. w przedmiotowej sprawie wartość pobieranych opłat od członków spółdzielni tytułem kosztów utrzymania i eksploatacji lokali użytkowych, wynajem pomieszczeń gospodarczych, postawienie reklamy, nie przekroczyła za poprzedni rok podatkowy kwoty 10.000 Euro i jeżeli od początku roku następnego, wartość tej sprzedaży również nie przekroczyła kwoty 10.000 Euro.O ile zatem, z tytułu ww. czynności opodatkowanych, Spółdzielnia nie przekroczyła w roku 2005 kwoty 10.000 Euro, tj. kwoty 39.200 PLN i jeżeli od początku roku 2006 również nie przekroczyła tej kwoty, wówczas może korzystać ze zwolnienia podmiotowego w podatku VAT.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika