Czy czynność polegająca na umownym przekazaniu praw do domeny internetowej winna być opodatkowana (...)

Czy czynność polegająca na umownym przekazaniu praw do domeny internetowej winna być opodatkowana podatkiem od towarów i usług?

Stan faktyczny:Pan M. K. w 2003r. nabył prawo do domeny internetowej www....pl.. Corocznie przedłużał jej ważność. Ostatni raz przedłużył jej ważność dnia 31 stycznia 2006r. za kwotę 97,60 zł. W dniu 12 września 2006r. złożył wniosek o zmianę abonenta domeny. Wniosek został pozytywnie rozpatrzony. Od dnia 19 września br. prawa do domeny www....pl . ma inna osoba fizyczna. W związku z powyższym wnioskodawca sformułował pytanie: czy czynność polegająca na umownym przekazaniu praw do domeny internetowej winna być opodatkowane podatkiem od towarów i usług.

Stanowisko podatnika:Podatnik uważa, że umowne przekazanie domeny internetowej nie jest sprzedażą rzeczy, nie jest również sprzedażą prawa majątkowego, a zatem czynność ta nie powinna być opodatkowana.

Porady prawne

Ocena prawna stanowiska podatnika:Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrołęce, po przeanalizowaniu stanu faktycznego i prawnego, stwierdza co następuje:W myśl art.5 ust.1 pkt 1 ustawy z dn. 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług /Dz.U. z 2004r. nr 54, poz. 535 ze zm./ opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej ?podatkiem? , podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zgodnie zaś z art.8 ust.1 pkt 1 w/w ustawy o podatku VAT przez świadczenie usług, o których mowa w art.5 ust.1 pkt 1 ustawy, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art.7 tej ustawy, w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej. W powyższym przepisie ustawodawca wprost sformułował, że świadczeniem usług podlegającym opodatkowaniu podatkiem VAT , jest między innymi przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę w jakiej dokonano czynności prawnej. Pan M. K. dokonując zbycia prawa do korzystania z zarejestrowanej domeny na inny podmiot wyczerpał dyspozycje art. 8 ust.1 pkt 1 cytowanej ustawy, a zatem dokonał czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje, że podatnik może korzystać z podmiotowego zwolnienia od podatku VAT do momentu przekroczenia kwoty określonej w art. 113 ust.1 ustawy o VAT zgodnie z którym ? zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku?

W takim stanie faktycznym i prawnym stanowisko Strony wyrażone we wniosku jest nieprawidłowe.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika