Małżonkowie X w 1992 r. nabyli grunt. Prawo do używania gruntu wniesli do spólki cywilnej, w której (...)

Małżonkowie X w 1992 r. nabyli grunt. Prawo do używania gruntu wniesli do spólki cywilnej, w której są wspólnikami. Na gruncie tym w latach 1994-2000 zostały wybudowane budynki. Pytanie brzmi:- czy istnieje możliwość zastosowania zasad opodatkowania zryczałtowanym 10 % podatkiem dochodowym dochodu uzyskanego ze zbycia przedmiotowego gruntu,- czy przy sprzedaży nieruchomości isnieje ewentualnie możliwość zwolnienia z opodatkowania zryczałtowanym 10 % podatkiem dochodowym

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego , uzupełnionego dowodami złożonymi w dniach 8 i 22 kwietnia 2004 r. , wynika, iż małżonkowie X nabyli w dniu 6 listopada 1992 r. na zasadach wspólności ustawowej nie zabudowaną działkę. Na tej działce zostały wybudowane budynki , hale w 1994 r. przez spółkę cywilną X , w której małżonkowie są wspólnikami. Poczynione przez spółkę cywilną inwestycje zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych z dniem 31 grudnia 1994 r. jako budynki i budowle o wartości początkowej w sumie wynoszącej 1.148.344,30 zł i dokonywano od tych środków odpisów amortyzacyjnych. Na działce tej znajdują się jeszcze hale wybudowane w latach 1998 ? 2000 z nakładów inwestycyjnych Spółki Akcyjnej X.

Porady prawne

Zbycie przedmiotowego gruntu oznacza zbycie gruntu wraz z budynkami stanowiącymi część składową tego gruntu. Dla małżonków będzie to zbycie nieruchomości nie następujące w wykonaniu działalności gospodarczej , dokonane po upływie pięciu lat , licząc od końca roku kalendarzowego , w którym nastąpiło nabycie. Bieg tego pięcioletniego okresu rozpoczyna się z końcem 1992 r., co oznacza , że dla małżonków będzie to czynność wolna od podatku dochodowego , zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000 r. nr 14 . poz. 176 ze zm ).

Wniesienie do spółki cywilnej prawa do używania przedmiotowej działki z dniem 1 lutego 2001 r. nie oznacza jej przewłaszczenia i nie ma żadnego wpływu na sposób opodatkowania podatkiem dochodowym czynności zbycia tej nieruchomości .

W powyższym zakresie podzielam stanowisko przedstawione we wniosku strony. Nie podzielam stanowiska strony w zakresie zwolnienia z opodatkowania na tej samej podstawie zbycia nieruchomości w części odnoszącej się do budynków ponieważ prawo majątkowe do nakładów poniesionych na ich wybudowanie przysługuje innym podmiotom.

Fakt , iż budynki te są częścią składową gruntu oznacza , że nie można przenieść własności gruntu bez przeniesienia własności ich części składowych . Prawa majątkowe do tych części składowych nie przysługują małżonkom. Jak wynika z przedstawionych dokumentów budynki wybudowane w 1994 r. nakładem poczynionym przez spółkę cywilną są środkiem trwałym spółki .

Zatem , dla spółki cywilnej , zbycie omawianej nieruchomości - w części dotyczącej budynków wybudowanych w 1994 r. - oznacza zbycie składnika majątku wykorzystywanego na potrzeby związane z działalnością gospodarczą będącego środkiem trwałym ujętym w ewidencji środków trwałych , które stanowi przychód z działalności gospodarczej spółki na podstawie art. 14 ust. 2 pkt 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych .

Podobnie przedstawia się sytuacja budynków wybudowanych w latach 1998 ? 2000 nakładem poczynionym przez spółkę akcyjną X , na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W zakresie tych nakładów nie zostały przedstawione dowody, stąd jest to tylko zasygnalizowanie problemu .


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika