W latach 1998-2003 oszczędzałem w kasie mieszkaniowej. W roku 2003 po zakończonym okresie oszczędzania (...)

W latach 1998-2003 oszczędzałem w kasie mieszkaniowej. W roku 2003 po zakończonym okresie oszczędzania wydatkowałem wycofane z kasy pieniądze a mianowicie podpisałem z developerem umowę kupna mieszkania. W związku z opóźnieniami rozważam wycofanie pieniędzy od developera i zaup mieszkania na wtórnym rynku. Czy po wycofaniu pieniędzy od developera będę musiał zwrócić kwotę odliczoną od podatku z tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej?

Na podstawie art. 14a §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Piasecznie w odpowiedzi na wystąpienie z dnia 27 stycznia 2004 r. udziela informacji w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Stosowanie do postanowień art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509) , przepis art. 27a ust. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 r. ma zastosowanie do wymienionych w nim zdarzeń powstałych po dniu 1 stycznia 2002 r.

Porady prawne

Z kolei przepis art. 27a ust. 13 pkt 4 i 5 ustawy stanowi, że jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tytułu wydatków poniesionych tytułem systematycznego gromadzenia oszczędności wyłącznie na jednym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w jednym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, według zasad określonych w przepisach ustawy z dnia 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1070 ze zm.) a następnie:
1) wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej, z wyjątkiem gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kasę,
2) przeniósł uprawnienia do rachunku oszczędnościowo-kredytowego na rzecz osób trzecich, z wyjątkiem dzieci własnych lub przysposobionych

- do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tego tytułu.

Zatem jak wskazuje treść przytoczonego przepisu zarówno wycofanie jak i doliczenie dotyczy tego samego roku podatkowego. Dlatego też jedynie w sytuacji, gdy wycofane oszczędności po upływie okresu systematycznego oszczędzania określonego w umowie o kredyt kontraktowy, zostaną przez podatnika wydatkowane zgodnie z celami mieszkaniowymi, określonymi w art. 8 ust. 2 ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, do końca roku podatkowego, w którym nastąpiło ich wycofanie, podatnik nie traci prawa do przedmiotowej ulgi. Natomiast, jeżeli podatnik po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania wycofa oszczędności z kasy mieszkaniowej w danym roku podatkowym, a następnie wycofaną kwotę wydatkuje zgodnie z celami systematycznego oszczędzania w następnych latach ? to ma obowiązek doliczyć do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym nastąpiło wycofanie, kwoty uprzednio odliczone z tego tytułu.

Jak wynika z Pana pisma wycofane z kasy mieszkaniowej kwoty zostały wydatkowane do końca 2003 r. na nabycie od dewelopera lokalu mieszkalnego. Obecnie rozważa Pan wycofanie wpłaconych kwot i zakup mieszkania na rynku wtórnym.

W ocenie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Piasecznie wycofanie kwot przeznaczonych na nabycie lokalu od dewelopera i nie przeznaczenie ich na cele mieszkaniowe spowoduje konieczność zwrotu ulgi z tytułu systematycznego gromadzenia oszczędności na rachunku oszczędnościowo-kredytowym, ponieważ faktycznie nie zostanie spełniony warunek o którym mowa w art. 27a ust. 13 pkt. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002 r., tj. wydatkowanie kwot wycofanych z kasy mieszkaniowej zgodnie z celami mieszkaniowymi określonymi w ustawie o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika