Podatnik w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej zajmuje się produkcją i sprzedażą wydawnictw (...)

Podatnik w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej zajmuje się produkcją i sprzedażą wydawnictw fachowych skierowanych do placówek szkolno-oświatowych. Istota korzystania z produktu polega na tym, iż każdy z kontrahentów nabywa wydawnictwo przystosowane do archiwizacji w segregatorze, które następnie jest uaktualniane przez wymianę konkretnych stron. Produkt ma również formę programu komputerowego i każda kolejna aktualizacja dostarczana jest na nowej płycie CD i instalowana przez kontrahenta we własnym zakresie w pamięci jego komputera. Obie formy aktualizacji wysyłane są do kontrahentów pocztą. Przesyłce towarzyszy faktura VAT, która jest podstawą do dokonania zapłaty. W praktyce sprzedaży produktu zdarzają się sytuacje, w których kontrahent nie przyjmuje zaoferowanej aktualizacji, odstępując od kontynuowania zakupu wydawnictwa. W tych przypadkach kontrahent odsyła towar wraz z fakturą. Często przesyłka nie jest nawet naruszona. Wskazane sytuacje traktowane są przez Podatnika jako przypadki, w których nie dokonano żadnej czynności opodatkowanej. Podatnik nie wystawia faktur korygujących, gdyż kontrahenci odsyłają faktury bez księgowania. Zwrot oryginału faktury powoduje konieczność korygowania rejestru sprzedaży i deklaracji dla podatku od towarów i usług .W piśmie stanowiącym uzupełnienie stanu faktycznego Podatnik informuje , iż kontrahent przesyłki odmawia jej przyjęcia odsyła towar w stanie nienaruszonym w związku z tym nie dochodzi do przeniesienia prawa własności towaru.
Pytanie Podatnika brzmi:
?Czy Podatnik może korygować obrót z tytułu sprzedaży i podatek należny w miesiącu otrzymania zwrotu kopii i oryginału faktury VAT wraz z towarem czy w miesiącu wystawienia faktury dokumentującej wydanie towaru? ?

W opisanej sytuacji określenie momentu korygowania obrotu i kwot podatku należnego uzależnione jest od faktu przeniesienia prawa własności towaru. W przypadku gdy sprzedawca wysyła zamówiony towar nabywcy a nabywca dokona np. zapłaty za towar następuje przeniesienie własności. W przypadku gdy nastąpi przeniesienie prawa własności sprzedawca zgodnie z § 41 ust. 3 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 27 poz. 268 ze zm.) wystawia fakturę korygującą. Stosownie do § 41 ust. 4 tegoż rozporządzenia sprzedawca jest obowiązany posiadać potwierdzenie faktury korygującej przez nabywcę. Potwierdzenie odbioru faktury korygującej stanowi podstawę do obniżenia podatku należnego w rozliczeniu za miesiąc, w którym sprzedawca otrzymał to potwierdzenie.

Porady prawne

Natomiast w przypadku gdy nie dokonano przeniesienia własności towarów faktura taka nie stanowi potwierdzenia sprzedaży w rozumieniu ustawy z dnia 08.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym ( Dz. U. Nr 11 poz 50 ze zm.) z uwagi , iż nie została wprowadzona do obrotu prawnego i podlega anulowaniu.

Zdaniem organu podatkowego w opisanej sytuacji należy skorygować deklarację VAT-7 za miesiąc, w którym wykazano sprzedaż udokumentowaną fakturą nie stwierdzającą rzeczywistej sprzedaży, zmniejszając wartość sprzedaży i kwoty podatku należnego o kwoty wynikające w/w faktury. Zdaniem organu podatkowego w opisanej sytuacji należy skorygować deklarację VAT-7 za miesiąc, w którym wykazano sprzedaż udokumentowaną fakturą nie stwierdzającą rzeczywistej sprzedaży, zmniejszając wartość sprzedaży i kwoty podatku należnego o kwoty wynikające w/w faktury.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika