Podatnik zawiera z osobą prawną umowy o dzieło dotyczące stworzenia dla tej osoby programu (...)

Podatnik zawiera z osobą prawną umowy o dzieło dotyczące stworzenia dla tej osoby programu komputerowego lub modułów programu komputerowego. W umowie podatnik jest określony jako wykonawca, a osoba prawna dla której tworzone jest oprogramowanie jako zamawiający. Zamawiający zleca wykonanie powyższego dzieła w ramach prowadzonej przezsiebie działalności gospodarczej polegającej na tworzeniu oprogramowania i udzieleniu licencji do korzystania z niego dla innych podmiotów. Wykonawca przenosi na zamawiającego wszelkie autorskie prawa majątkowe do dzieła. W zawartej z zamawiającym umowie są określone między innymi warunki wykonywania czynności związanych z realizacją umowy ( np. warunki dotyczące osobistego wykonywania dzieła i zasady dotyczące współpracy z ewentualnymi podwykonawcami , zasady poufności ) oraz wynagrodzenie wykonawcy. Podatnik w ramach zawartej umowy przenosi na zamawiającego wszelkie autorskie prawa majątkowe do wykonanego dzieła. Za prawidłowe działanie wytworzonego przez wykonawcę oprogramowania odpowiedzialność wobec osób trzecich ponosi zamawiający jako udzielający licencji na korzystanie z wytworzonego oprogramowania. Zdaniem podatnika przychody uzyskane z tytułu umowy o dzieło o wykonanie programu komputerowego zawartej z osobą prawną, w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54 poz. 535)
1. nie są samodzielnie wykonywaną działalnością gospodarczą o której mowa w art. 15 ust. ,
2. nie powodują powstania obowiązku podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług.

Zgodnie z przepisami art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. ? Ordynacja podatkowa ( Dz. U z 1997r Nr 137 poz. 926 ze zm ) w odpowiedzi na zapytanie z dnia 10.06.2004r. , uzupełnione pismem z dnia 20.07.2004r. tut. Organ uprzejmie wyjaśnia :

Podatnikami podatku od towarów i usług w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54 poz. 535 ) są osoby prawne , jednostki , organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Porady prawne

Artykuł 15 ust. 2 cytowanej ustawy o podatku VAT zawiera definicję działalności gospodarczej , która dla potrzeb podatku od towarów i usług obejmuje wszelką działalność producentów , handlowców lub usługodawców , w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas , gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Natomiast na podstawie art. 15 ust.3 pkt. 2 i 3 cytowanej ustawy o podatku od towarów i usług za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku VAT , nie uznaje się czynności :

1) wykonywanych przez osobę fizyczną na podstawie umowy agencyjnej , umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług , do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące umowy zlecenia, albo umowy o dzieło jeżeli :umowę taką zawarła z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy , lub w ramach takiej umowy wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy.

2) z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt. 2 ? 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych , jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym, wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do :

- warunków wykonywania tych czynności ,

- wynagradzania ,

- odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności.

Z powyższego przepisu art. 15 ust. 3 pkt. 3 cyt. ustawy wynika , że jeżeli istnieje stosunek prawny , w ramach którego zleceniodawca ponosi odpowiedzialność za działania zleceniobiorcy, to wtedy nie są to usługi w rozumieniu ustawy o podatku VAT , a w konsekwencji nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Chodzi więc o taki stosunek prawny między usługodawcą a usługobiorcą , który wykazuje cechy właściwe stosunkowi pracy tj. obciążenie zatrudniającego ryzykiem za wykonanie tych czynności oraz podporządkowanie usługodawcy co do warunków realizacji umówionych czynności , jak również określenie wynagrodzenia.

Dodatkowo należy zauważyć, że samodzielną ( niezależną ) działalnością gospodarczą jest działalność , którą dany podmiot wykonuje jako przedsiębiorca działający w warunkach niepewności co do popytu , konkurencji, a także ostatecznego rezultatu finansowego podjętej działalności.

Czynnikiem wyróżniającym działalność gospodarczą prowadzoną w sposób samodzielny ( niezależny ) jest element ryzyka ekonomicznego podjętej działalności.

W przypadku , gdy warunki określone wyżej zostaną łącznie spełnione, czynności wykonywane w ramach umowy o dzieło nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jako nie stanowiące działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Z przedstawionego stanu sprawy wynika, że wykonując czynności w ramach ?' umowy o współpracę przy tworzeniu programu komputerowego ?? jest Pan związany ze zlecającym czynności , prawymi więzami tworzącymi stosunek prawny. W przedmiotowej sprawie , na podstawie przedłożonej przez Pana w/w umowy stwierdzono, iż :

? praca wykonywana jest osobiście przez zleceniobiorcę ,

? określono zasady dotyczące współpracy z ewentualnymi podwykonawcami ,

? za wykonaną pracę zleceniobiorca otrzymuje tylko wynagrodzenie określone w umowie ,

? zleceniodawca w stosunku do osób trzecich ponosi odpowiedzialność za działania zleceniobiorcy podejmowane w ramach umowy jak za działania własne .

Biorąc powyższe pod uwagę , należy stanowisko Pana uznać za prawidłowe tj. przychody uzyskiwane przez Pana z tytułu umowy o dzieło o wykonanie programu komputerowego zawartej z osobą prawną , w rozumieniu cytowanej ustawy o podatku od towarów i usług :

1. nie są samodzielnie wykonywaną działalnością gospodarczą o której mowaw art. 15 ust. 1 ,

2. nie powodują powstania obowiązku podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług .

Bowiem wykonywane przez Pana czynności na podstawie zawartej umowy o dzieło tj. tworzenie programu komputerowego nie mogą być uznane za działalność gospodarczą wykonywaną samodzielnie , gdyż istnieją pomiędzy Panem ( zleceniobiorca ) a firmą '' X '' Sp. z o.o. ( zleceniodawca ) prawne więzi tworzące stosunek prawny co do warunków wykonania tego zlecenia, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tego zlecenia .

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o aktualny stan prawny oraz stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika