Prezesi i członkowie Zarządu Związku otrzymuja diety za posiedzenia oraz zryczałtowane kwoty stanowiące (...)

Prezesi i członkowie Zarządu Związku otrzymuja diety za posiedzenia oraz zryczałtowane kwoty stanowiące zwrot kosztów za delegację powyżej 8 godzin. Przychody tych osób określa art. 13 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm. ) i podlegaja one opodatkowaniu. Proszę o wyjaśnienie zwolnienia od podatku kwot diet określonych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 i pkt 17 ww. ustawy.

Na podstawie art. 9 ust 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52 i 52a oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Przychody uzyskiwane z tytułu pełnienia funkcji Prezesa i Członka Zarządu osób prawnych należy zaliczyć do przychodów z działalności wykonywanej osobiście określonej w art. 13 pkt 7 wymienionej wyżej ustawy o podatku dochodowym.

Porady prawne

Zgodnie z tym przepisem za przychody z działalności wykonywanej osobiście uważa się przychody otrzymywane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządu, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych.

W stanie prawnym obowiązującym do końca 2002 r. diety i inne należności z tytułu podróży służbowych wypłacone wszystkim podatnikom objęte były zwolnieniem przedmiotowym wynikającym z art 21 ust 1 pkt 16 ww. ustawy.

W związku z nowelizacją ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zamieszczoną w Dz. U. Nr 141, poz 1182 przedmiotowe zwolnienie począwszy od dnia 1 stycznia 2003 r. ma zastosowanie wyłącznie do kwot, jakie z tytułu podróży służbowych przysługują pracownikom.

Jednak Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 27 lutego 2003 r. w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od niektórych dochodów ( przychodów ) oraz zwolnienia niektórych grup płatników z obowiązku pobrania podatku ( Dz. U. z 2003 r. Nr 42, poz. 366 ) zarządzono zaniechanie poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od dochodów z tytułu diet i innych należności związanych z podróżą, zwanych dalej ' świadczeniami ' jeżeli świadczenia zostały otrzymane przez osoby fizyczne nie będące pracownikami w rozumieniu art. 12 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz zostały poniesione: 1) ' w celu osiagnięcia przychodów ' ( § 1 pkt 1 rozporządzenia ) zatem dotyczy świadczeń z tytułu podróży wypłacanych m. in. zleceniobiorcom, menedżerom, członkom zarządu, osobom należącym do składu rad nadzorczych lub innych organów stanowiących osób prawnych. Należności te są wolne od podatku do wysokości określonej w przepisach Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju ( Dz. U. Nr 236, poz. 1990 ). W 2003 r. dieta za jeden dzień podróży na terenie kraju wynosi 20 zł.

Reasumując, wynagrodzenia Prezesów i Członków Zarządu za udział w posiedzeniach podlegają opodatkowaniu zgodnie z art. 13 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym. Płatnik obowiązany jest pobrać, przy wypłacie, zaliczkę na podatek dochodowy w wysokości 20% (w 2003 r.) należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodu stosownie do art. 22 ust. 9 pkt 5 w wysokości określonej w ust. 2 tegoż artykułu oraz przekazać ją do Urzędu Skarbowego zgodnie z art. 42 ust. 1 pkt 1 ustawy, natomiast podatnik ma obowiązek wykazać ją w zeznaniu rocznym.

Zwolnienie przewidziane w art. 21 ust. 1 pkt 17 ustawy nie dotyczy świadczenia otrzymanego przez podatników za udział w organach statutowych osoby prawnej, lecz diet oraz kwot stanowiących zwrot kosztów otrzymywanych przez osoby wykonujące czynności związane z pełnieniem obowiazków społecznych lub obywalelskich ( posłów, senatorów, radnych itd. )


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika