Czy nabycie w drodze spadku zakładu wytwórczo-usługowego podlega zwolnieniu z opodatkowania podatkim (...)

Czy nabycie w drodze spadku zakładu wytwórczo-usługowego podlega zwolnieniu z opodatkowania podatkim od spadków i darowizn w przypadku kontynuacji tej samej działalności przez nabywców?

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2004r. Nr 142, poz.1514 ze zm.) podatkowi temu podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej m.in. tytułem spadku.

Natomiast w myśl art. 4 ust. 1 pkt 10 cytowanej ustawy zwalnia się od tego podatku nabycie przez małżonka lub zstępnych w drodze spadku lub darowizny zakładu wytwórczego, budowlanego, handlowego, usługowego lub jego części, pod warunkiem że zakład ten będzie prowadzony przez nabywcę w stanie niepogorszonym przez okres co najmniej 5 lat od dnia przyjęcia spadku lub darowizny; niedotrzymanie tych warunków powoduje utratę zwolnienia od podatku, z wyjątkiem niemożności dalszego prowadzenia tej działalności na skutek zdarzeń losowych; w wypadkach tych podatek obniża się proporcjonalnie do okresu prowadzenia działalności przez spadkobiercę lub obdarowanego.

Porady prawne

Wobec powyższego, jeżeli spadkobierca bądź spadkobiercy będą kontynuować działalność gospodarczą w tym samym miejscu i w tym samym zakresie, to zgodnie z w/w art. 4 ust. 1 pkt 10 może zostać zastosowane zwolnienie wobec tych osób .

Niedotrzymanie warunków określonych w tym przepisie będzie skutkowało utratą zwolnienia i wymiarem podatku od spadków i darowizn stosownie do cytowanego przepisu.

Z chwilą uprawomocnienia się postanowienia sądu o nabyciu praw do spadku, spadkobiercy mają obowiązek złożyć zeznanie podatkowe na tę okoliczność w terminie 30 dni od daty uprawomocnienia się w/w postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika