Czy czynność przeniesienia prawa własności przedmiotowej działki na rzecz wierzyciela w zamian za (...)

Czy czynność przeniesienia prawa własności przedmiotowej działki na rzecz wierzyciela w zamian za zwolnienie z części długu należy opodatkować według stawki 22% podatku od towarów i usług, czy też czynność taka korzysta ze zwolnienia w podatku VAT?

Działając na podstawie art. 14a § 1, § 4 oraz art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku ? Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U. z 2005 roku Nr. 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, skierowanego do tutejszego organu podatkowego w dniu 8 grudnia 2006 roku (uzupełnionego pismem z dnia 19 grudnia 2006 roku) - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sochaczewie

postanawia

uznać, że stanowisko Strony w sprawie zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, przeniesienia prawa własności działki przeznaczonej pod zabudowę w zamian za zwolnienie z długu ? jest nieprawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

1. Stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę. Z sytuacji przedstawionej we wniosku wynika, że Strona w następstwie wyroku sądowego zamierza dokonać przeniesienia prawa własności działki niezabudowanej przeznaczonej pod zabudowę na rzecz wierzyciela w zamian za częściowe zwolnienie z długu. Wartość transakcji strony ustaliły na kwotę 100.000,00 zł. Powyższa nieruchomość została wniesiona do Spółki aportem w 2002 roku.

2. Przedmiot interpretacji. Czy czynność przeniesienia prawa własności przedmiotowej działki na rzecz wierzyciela w zamian za zwolnienie z części długu należy opodatkować według stawki 22% podatku od towarów i usług, czy też czynność taka korzysta ze zwolnienia w podatku VAT?

3. Stanowisko Wnioskodawcy. Zdaniem Strony, czynność ta powinna być zwolniona z podatku VAT, ponieważ nie może być traktowana jako odpłatna dostawa towarów.

4. Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy Zgodnie z art. 2 pkt. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr. 54 poz. 535 ze zm.) ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach ? rozumie się przez to rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej a także grunty.

Według art. 5 ust. 1 pkt. 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt.1 ustawy, rozumie się zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. W przedmiotowej sprawie powołany przez Stronę art. 7 ust. 1 pkt. 1 ustawy nie ma zastosowania, lecz wyłącznie przywołany art. 7 ust. 1.

W przedstawionym stanie faktycznym Podatnik, aktualny właściciel nieruchomości niezabudowanej, przeznaczonej pod zabudowę, przenosi na nabywce prawo własności tejże nieruchomości ? gruntu, który to grunt w świetle przepisów ustawy o VAT jest towarem. W niniejszej sprawie prawo własności stanowi jednocześnie prawo do rozporządzania towarem jak właściciel.

W dokonywanej transakcji spełniony został warunek odpłatności dostawy. Odpłatności (zapłaty) nie można na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług utożsamiać wyłącznie ze świadczeniem pieniężnym. Wynagrodzenie może bowiem przybrać formę korzyści, którą da się przedstawić jako konkretną wielkość wyrażoną w pieniądzu. W sprawie niniejszej korzyścią ową będzie zwolnienie z długu. Jak wynika ze stanu faktycznego, wartość transakcji została ustalona przez strony na kwotę 100.000,00 zł.

W świetle przytoczonych przepisów podatkowych czynność przedstawioną przez Podatnika uznać należy za odpłatną dostawę towarów na terytorium kraju, a więc czynność objętą przedmiotowym zakresem ustawy o podatku od towarów i usług i podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT.

W związku z powyższym stanowisko Strony zajęte we wniosku należy uznać za nieprawidłowe.

Jednocześnie tutejszy organ podatkowy zauważa, że niniejsza interpretacja została wydana w oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez Stronę i na podstawie przepisów obowiązujących w dniu wydania postanowienia.

Zgodnie z art. 14b Ordynacji podatkowej interpretacja niniejsza nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej na postanowienie niniejsze służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Sochaczewie, w terminie 7 dni od daty doręczenie niniejszego postanowienia.

Zażalenie , zgodnie z art. 222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej, powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika