Czy od otrzymanej przedpłaty przed wydaniem towaru przeznaczonego na eksport, w przypadku jego wywozu (...)

Czy od otrzymanej przedpłaty przed wydaniem towaru przeznaczonego na eksport, w przypadku jego wywozu w tym samym okresie rozliczeniowym co otrzymana przedpłata powstał obowiązek podatkowy z chwilą jej otrzymania, oraz czy prawidłową stawką od tej czynności jest stawka 0%.

Działając na podstawie art. 14a § 1, § 4 oraz art. 216 §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku ? Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpoznaniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, skierowanego do tutejszego organu podatkowego w dniu 20 grudnia 2006 roku - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sochaczewie

postanawia

uznać, że stanowisko wnioskodawcy w sprawie powstania obowiązku podatkowego przy zastosowaniu stawki podatku VAT w wysokości 0% od otrzymanej przedpłaty przed wydaniem towaru przeznaczonego na eksport ? jest prawidłowe

Porady prawne

U Z A S A D N I E N I E

1. Stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę.Z sytuacji przedstawionej we wniosku wynika, że podatnik dokonał dostawy środka trwałego ? maszyny do wulkanizacji pokryć dachowych na rzecz kontrahenta spoza obszaru Unii Europejskiej. Wywóz towaru został zorganizowany przez nabywcę. Przed wydaniem towaru kontrahent zapłacił za zakupiony towar. W tym samym okresie rozliczeniowym, co otrzymana przedpłata nastąpił wywóz towaru poza granicę Wspólnoty. Do momentu złożenia deklaracji za ten okres rozliczeniowy podatnik nie otrzymał dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty. W złożonej deklaracji wykazał otrzymaną przedpłatę jako eksport towarów wg stawki 0% na podstawie art. 19 ust. 12 ustawy o VAT.

2. Przedmiot interpretacji.Czy od otrzymanej przedpłaty przed wydaniem towaru przeznaczonego na eksport, w przypadku jego wywozu w tym samym okresie rozliczeniowym co otrzymana przedpłata powstał obowiązek podatkowy z chwilą jej otrzymania, oraz czy prawidłową stawką od tej czynności jest stawka 0%.

3. Stanowisko Wnioskodawcy.Zdaniem Strony obowiązek podatkowy przy otrzymaniu przedpłaty powstał na podstawie art. 19 ust. 12 ustawy o VAT i podlegał 0% stawce podatku VAT.

4. Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy.Biorąc pod uwagę stan faktyczny przedstawiony przez Stronę i obowiązujący w tym zakresie stan prawny Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sochaczewie zważył co następuje.

Generalna zasada dotycząca opodatkowania przedpłat otrzymanych przez podatnika przed dostawą towaru wyrażona została w art. 19 ust. 11 ustawy o VAT. Zgodnie z treścią tego artykułu, jeżeli przed wydaniem towaru otrzymano część należności w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę - obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części. Natomiast w myśl § 14 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798) jeżeli przed wydaniem towaru otrzymano część lub całość należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymano część lub całość należności od nabywcy.

Jednocześnie zaznacza się, że w myśl § 14 ust. 5 jeżeli faktury o których mowa w ust. 1, obejmują całą cenę brutto towaru lub usługi, sprzedawca po wydaniu towaru lub wykonania usługi nie wystawia faktury w terminie określonym w § 13. Zatem, przy otrzymaniu przedpłaty terminem powstania obowiązku podatkowego jest dzień jej otrzymania przez dostawcę, co dostawca winien udokumentować fakturą VAT wystawioną w terminie 7 dni od otrzymania należności.

Zgodnie z treścią art. 19 ust. 12 - przepis ust. 11 stosuje się odpowiednio w przypadku eksportu towarów jeżeli wywóz towarów nastąpi w ciągu 6 miesięcy, licząc od dnia otrzymania części należności. Tak więc otrzymana przedpłata na poczet eksportu towaru rodzi obowiązek podatkowy z chwilą jej otrzymania, jeżeli tylko wywóz towarów nastąpi w ciągu 6 miesięcy, licząc od dnia otrzymania należności.

Wobec powyższego podatnik, który na poczet eksportu otrzymał jakąkolwiek należność (przedpłatę, zaliczkę itp.), wykazuje z tego tytułu sprzedaż opodatkowaną stawką podatku VAT w wysokości 0%, o ile wywóz towarów nastąpi w ciągu 6 miesięcy, licząc od dnia otrzymania należności, co w rozpatrywanej sprawie miało miejsce.

Podsumowując, w oparciu o przedstawiony przez Stronę stan faktyczny oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa należy stwierdzić, że obowiązek podatkowy przy otrzymaniu przedpłaty na poczet eksportu towaru powstał w chwili otrzymania należności, a jej wartość podlega opodatkowaniu stawką podatku VAT w wysokości 0%.

Jednocześnie tutejszy Organ podatkowy zauważa, że w przypadku zadeklarowania nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na podstawie art. 87 ust. 3 ustawy o VAT, do obrotu o którym mowa w tym przepisie wlicza się obrót z tytułu otrzymania przedpłaty, ale pod warunkiem przedstawienia w urzędzie skarbowym zabezpieczenia majątkowego. Zasadę tę reguluje art. 87 ust. 3a ustawy o VAT, w myśl którego do obrotu, o którym mowa w ust. 3, wlicza się obrót z tytułu otrzymania należności, dla którego obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19 ust. 12 pod warunkiem przedstawienia w urzędzie skarbowym zabezpieczenia majątkowego w kwocie odpowiadającej kwocie podatku jaka byłaby należna gdyby obrót ten dotyczył dostawy towarów na terytorium kraju, do czasu przedstawienia dokumentów potwierdzających eksport towarów , objętych tą należnością.

W związku z powyższym stanowisko Strony zajęte we wniosku należy uznać za prawidłowe.

Jednocześnie tutejszy organ podatkowy zauważa, że niniejsza interpretacja została wydana w oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez Stronę i na podstawie przepisów obowiązujących w dniu wydania niniejszego postanowienia.

W myśl art. 14b Ordynacji podatkowej interpretacja niniejsza nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Sochaczewie, w terminie 7 dni od daty jego doręczenia.

Zażalenie, zgodnie z art. 222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej, powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

e-prawnik.pl

Legalsupport sp. z o.o.

ul. Św. Filipa 23/3

31-150 Kraków

biuro@e-prawnik.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika