Czy Gminie przysługuje prawo do obniżenia należnego podatku VAT o podatek naliczony wykazany w fakturach (...)

Czy Gminie przysługuje prawo do obniżenia należnego podatku VAT o podatek naliczony wykazany w fakturach związanych z realizacją inwestycji polegającej na adaptacji budynku użytkowego na gminne ?Centrum Kultury??

Działając na podstawie art. 14a § 1, § 4 oraz art. 216 §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku ? Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), po rozpoznaniu wniosku Gminy o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, skierowanego do tutejszego organu podatkowego w dniu 19 kwietnia 2006 roku, uzupełnionego pismem z dnia 21 kwietnia 2006 r. - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sochaczewie postanawiauznać, że stanowisko Strony w sprawie braku prawa do obniżenia należnego podatku VAT o podatek naliczony wykazany w fakturach związanych z realizacją inwestycji polegającej na adaptacji budynku użytkowego na gminne ?Centrum Kultury? ? jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

1. Stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę. Wnioskodawca, korzystając z uprawnień przyznanych podatnikom w art. 14a Ordynacji podatkowej, zwrócił się w dniu 19.04.2006 r. do tutejszego organu podatkowego z wnioskiem o dokonanie interpretacji przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.).

W wyniku oceny żądania stwierdzono, że podatnik jest uprawniony do złożenia wniosku w tym trybie oraz w sprawie będącej przedmiotem wniosku nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym.

Z sytuacji przedstawionej we wniosku wynika, że Gmina realizuje zadanie inwestycyjne polegające na adaptacji budynku użytkowego będącego jej własnością na cele utworzenia gminnego ?Centrum Kultury?. W ?Centrum Kultury? ma funkcjonować biblioteka gminna oraz kafejka internetowa utrzymywane z budżetu Gminy, które będą udostępniane mieszkańcom gminy nieodpłatnie w ramach realizacji zadań własnych Gminy nałożonych ustawą z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2001r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.).

Przy realizacji powyższej inwestycji Strona zamierza skorzystać z dofinansowania z sektorowego programu operacyjnego ?Odnowa Wsi oraz Zachowanie i Ochrona Dziedzictwa Kulturowego?.

2. Przedmiot interpretacji. Czy Gminie przysługuje prawo do obniżenia należnego podatku VAT o podatek naliczony wykazany w fakturach związanych z realizacją inwestycji polegającej na adaptacji budynku użytkowego na gminne ?Centrum Kultury??

3. Stanowisko Wnioskodawcy. Zdaniem Strony nie może odliczyć podatku naliczonego, gdyż jest on związany z wykonywaniem czynności nie podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

4. Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy. Na podstawie art. 15 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Na podstawie art. 7 ust. 1 pkt. 9 ustawy dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym do zadań własnych Gminy należy zaspokojenie zbiorowych potrzeb wspólnoty, które obejmują m. in. sprawy kultury, w tym bibliotek gminnych i innych instytucji kultury.

Zatem nieodpłatne czynności Strony związane z kulturą na terenie Gminy, finansowane z budżetu Gminy , dla realizacji których zostały powołane w/w ustawą o samorządzie gminnym, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie art. 86 ust.1 ustawy o VAT prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje podatnikowi, o którym mowa w art. 15, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

W konsekwencji wyżej wymienionych przepisów Gminie nie przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego w fakturach związanych z realizacją inwestycji utworzenia gminnego ?Centrum Kultury?.

W związku z powyższym stanowisko Strony zajęte we wniosku należy uznać za prawidłowe.

Jednocześnie tutejszy organ podatkowy zauważa, że niniejsza interpretacja została wydana w oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez Stronę i na podstawie przepisów obowiązujących w dniu wydania niniejszego postanowienia.

W myśl art. 14b Ordynacji podatkowej interpretacja niniejsza nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej na postanowienie mniejsze służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Sochaczewie, w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Zażalenie, zgodnie z art. 222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej, powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika