Czy w przypadku przekazania darowizny towarów można pomniejszyć koszty uzyskania przychodów o 50% (...)

Czy w przypadku przekazania darowizny towarów można pomniejszyć koszty uzyskania przychodów o 50% wartości towarów?.

Na podstawie art.14a § 1 i 4 w związku z art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. ? Ordynacja podatkowa / j. t. Dz. U. z 2005r. nr 8 poz.60 ze zm. /, po rozpatrzeniu wniosku Pani X, zam. .... o udzielenie pisemnej interpretacji , co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego, skierowanego do tutejszego organu podatkowego w dniu 29.09.2006r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sochaczewie

postanawia

uznać, że stanowisko wnioskodawcy w sprawie pomniejszenia kosztów zakupu materiałów przez wyksięgowanie tylko 50 % wartości towarów , stanowiących przedmiot darowizny ? jest nieprawidłowe.

Porady prawne

U Z A S A D N I E N I E

1. Stan faktyczny przedstawiony we wniosku: Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Pani X prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji odzieży wierzchniej.

Po każdym sezonie / z różnych względów/ zostają zapasy towarowe, którymi nie są zainteresowani klienci, firma przeznacza je jako darowiznę dla różnych fundacji. Na wystawionych fakturach stosowana cena netto produktu pełnowartościowego, podatek VAT?22%.

Wątpliwość podatniczki budzi wysokość kosztów o które powinna pomniejszyć zakupy, w sytuacji gdy towary nie zostały sprzedane lecz przekazane jako darowizna.

2. Przedmiot interpretacji: Czy w przypadku przekazania darowizny towarów można pomniejszyć koszty uzyskania przychodów o 50% wartości towarów?.

3. Stanowisko Wnioskodawcy: Wnioskodawca przedstawił własne stanowisko w sprawie, uznając , że z kosztów zakupu materiałów powinno być wyksięgowane tylko 50 % wartości towarów, gdyż taki jest wsad materiałowy w produkt, pozostałe 50 % to koszty ogólnozakładowe, robocizna, zysk.

4. Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy: Biorąc pod uwagę stan przedstawiony we wniosku i obowiązujący w tym zakresie stan prawny, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sochaczewie stwierdza co następuje:

zasady zaliczenia darowizny do kosztów uzyskania przychodów reguluje art.23 ust.1 pkt.11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych /j. t. Dz. U. z 2000r. nr 14, poz. 176 ze zm./ . W myśl ww. przepisu nie uważa się za koszty uzyskania przychodów darowizn i ofiar wszelkiego rodzaju .

Fakt przekazania wyrobów gotowych w formie darowizny podlega wykazaniu w księdze przychodów i rozchodów , przez korektę kosztów w kolumnie 10. Dokumentem na podstawie którego należy dokonać storna, jest dowód wewnętrzny lub faktura wewnętrzna.

Należy ustalić koszt wytworzenia wyrobów gotowych przekazanych w formie darowizny, i o tę wartość pomniejszyć odpowiednio koszty uzyskania przychodów.

Korekty dokonuje się w miesiącu, w którym dokonano darowizny.

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, iż w sytuacji opisanej przez Panią X nie znajduje zastosowania forma wyksięgowania tylko 50 % wartości towarów, gdyż kosztem uzyskania przychodów jest koszt wytworzenia wyrobów gotowych.

Reasumując należy uznać stanowisko wnioskodawcy za niepoprawne.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia.

Zgodnie z art.14b § 1 i § 2 ustawy- Ordynacja podatkowa, interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu jej zmiany albo uchylenia.

Od niniejszego postanowienia służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Sochaczewie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia / art.14a § 4 Ordynacji podatkowej/.

Zgodnie z art.222, w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej zażalenie winno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika