Czy w koszty uzyskania przychodów można zaliczyć nabycie oleju opałowego do napędu agregatów chłodniczo-grzewczych?

Czy w koszty uzyskania przychodów można zaliczyć nabycie oleju opałowego do napędu agregatów chłodniczo-grzewczych?

Na podstawie art. 14a § 1 i 4 w związku z art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa /j.t. Dz. U. z 2005r. nr 8 poz. 60 ze zm./, po rozpatrzeniu wniosku Pana X, zam. ... o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, skierowanego do tutejszego organu podatkowego w dniu 17.11.2006r., Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sochaczewie

postanawia

uznać, że stanowisko wnioskodawcy w sprawie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na nabycie oleju opałowego do napędu agregatów chłodniczo-grzewczych naczep ? jest prawidłowe.

Porady prawne

U Z A S A D N I E N I E

1. Stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę: Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Pan X prowadzi działalność gospodarczą w zakresie: transport drogowy towarów pojazdami uniwersalnymi.

W związku z konstrukcyjną możliwością zasilania spalinowych agregatów chłodniczo-grzewczych zainstalowanych w naczepach olejem opałowym podatnik chciałby w celu obniżenia kosztów działalności taki rodzaj paliwa zastosować w agregatach. Na podstawie przeprowadzonych rozmów z Inspektorami Transportu Drogowego, podatnik ustalił, że na mocy art. 50 § 8 Ustawy z dnia 06.09.2001r. o transporcie drogowym i art. 2 Dyrektywy Rady Unii Europejskiej nr 96/53/WE z dnia 25.07.1996r. nie ma znaczenia paliwo stosowane w naczepach.

2. Przedmiot interpretacji: W zaistniałej sytuacji Pan X zwrócił się z zapytaniem:

- czy w koszty uzyskania przychodów można zaliczyć nabycie oleju opałowego do napędu agregatów chłodniczo-grzewczych?

3. Stanowisko Wnioskodawcy: Wnioskodawca przedstawił własne stanowisko w sprawie, uznając, że ma prawo zaliczenia w/w wydatku do kosztów uzyskania przychodu.

4. Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy: Biorąc pod uwagę stan faktyczny przedstawiony przez stronę i obowiązujący w tym zakresie stan prawny Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sochaczewie stwierdza co następuje:

Na wstępie, w ocenie tut. organu podatkowego, w zaistniałym stanie faktycznym należy w pierwszej kolejności ustalić czy wykorzystywanie oleju opałowego do napędu agregatów chłodniczo-grzewczych nie stanowi naruszenia przepisów o podatku akcyzowym.

Właściwym organem dla interpretacji tych przepisów jest Naczelnik Urzędu Celnego.

W odniesieniu do kosztów uzyskania przychodów zastosowanie ma art.22 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /j.t. Dz. U. z 2000r Nr 14, poz. 176 ze zm./, zgodnie z którym, kosztami uzyskania przychodu z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Użyty przez ustawodawcę, w powołanym wyżej przepisie art. 22 ust. 1 w/w ustawy, zwrot ?w celu osiągnięcia przychodów? oznacza, iż aby określony wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodów to pomiędzy tym wydatkiem a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek przyczynowo-skutkowy.

Konieczność zachowania bezpośredniego związku przyczynowo-skutkowego jest szeroko przyjmowana w wyrokach NSA, w których odnaleźć można następującą opinię: ?... możliwość zaliczenia konkretnego wydatku do kategorii kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej uzależniona jest między innymi od osiągnięcia przychodu, istnienia bezpośredniego związku przyczynowego między tym wydatkiem a uzyskanym przychodem oraz od właściwego udokumentowania tego wydatku, przy czym przesłanki te muszą zostać spełnione łącznie? /wyrok NSA z dnia 23 czerwca 1999r., sygn. akt I SA/Gd 1238/.

Generalnie przyjmuje się, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów.

Podkreślić należy, że obowiązek wykazania związku danego wydatku z prowadzoną działalnością gospodarczą i jego właściwe udokumentowanie ciąży na podatniku.

Zakup przedmiotowego oleju zużytego do agregatów chłodniczo-grzewczych zainstalowanych w naczepach wykorzystywanych w działalności gospodarczej po spełnieniu w/w warunków może stanowić koszt uzyskania przychodów.

Reasumując należy uznać stanowisko wnioskodawcy w zakresie kosztów uzyskania przychodów za prawidłowe.

Niniejsze postanowienie dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy ? Ordynacja podatkowa, interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu jej zmiany albo uchylenia.

Od niniejszego postanowienia służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Sochaczewie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia /art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej/.

Zgodnie z art. 222, w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej zażalenie winno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika