Czy od kwoty przyznanego pracownikowi dofinansowania do zorganizowanej przez zakład pracy wycieczki (...)

Czy od kwoty przyznanego pracownikowi dofinansowania do zorganizowanej przez zakład pracy wycieczki sfinansowanej ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych należy odprowadzić podatek dochodowy od osób fizycznych?

W rozumieniu przepisów art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (jedn. tekst: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 186 z późn. zm.), przychodami ze stosunku pracy są nie tylko wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne, jak wynagrodzenie zasadnicze i związane bezpośrednio z nim wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody i ekwiwalenty, lecz także świadczenia i dopłaty pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń.

W przypadku częściowo odpłatnych świadczeń, przychodem pracownika jest różnica pomiędzy wartością tych świadczeń, a odpłatnością ponoszoną przez pracownika.

Porady prawne

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt.78 ww. ustawy o podatku dochodowym, w brzmieniu obowiązującym w 2004 r. wolne od podatku dochodowego są dopłaty: z funduszu socjalnego, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych i dokonywane zgodnie z odrębnymi przepisami wydanymi przez właściwego ministra - niezależnie od ich wysokości oraz z innych źródeł - do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 760 zł. - do wypoczynku zorganizowanego przez podmioty prowadzące działalność w tym zakresie, w formie wczasów, kolonii, obozów i zimowisk, w tym również połączonego z nauką, pobytu na leczeniu sanatoryjnym, w placówkach leczniczo-sanatoryjnych, rehabilitacyjno - szkoleniowych i leczniczo-opiekuńczych, oraz przejazdów związanych z tym wypoczynkiem i pobytem na leczeniu dzieci i młodzieży do lat 18.

Wszelkie inne dopłaty z zakładowego funduszu socjalnego do różnorodnych form wypoczynku pracowników, jak wczasy, wycieczki itp., stanowią formę świadczeń pieniężnych ponoszonych za tych pracowników i stanowią dla celów podatkowych przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Natomiast w myśl pkt-u 67 tegoż artykułu, wolna od podatku dochodowego jest wartość rzeczowych świadczeń otrzymywanych przez pracownika, sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych - do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł.. Oznacza to, że zwolnienie dotyczy sfinansowania wydatku na zakup rzeczy dla pracownika.

Biorąc powyższe pod uwagę, stanowisko pytającego, że wycieczka jest świadczeniem rzeczowym wolnym od podatku dochodowego - jest nieprawidłowe.

W ocenie tut. organu podatkowego wycieczka stanowi formę wypoczynku i w związku z tym dopłaty z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych stanowią formę świadczeń pieniężnych ponoszonych za pracowników podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zatem płatnik powinien obliczyć, pobrać i odprowadzić należne zaliczki na podatek dochodowy zgodnie z przepisami art. 32 i 38 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika