Podatnik posiada stronę internetową zamieszczoną na serwerze w USA na której udostępnił miejsce (...)

Podatnik posiada stronę internetową zamieszczoną na serwerze w USA na której udostępnił miejsce reklamowe firmie Google Inc z siedzibą w USA. Całość prac związanych z budową strony i jej aktualizacją wykonuje osobiście. Do wniosku podatnik dołączył treść umowy jaką zawarł z w/w firmą, przed przystąpieniem do programu. Prowadzenie strony internetowej jest jego dodatkowym zajęciem. Wynagrodzenie za umieszczenie reklamy naliczane jest od ilości tzw. kliknięć w banner reklamowy w/w firmy. Firma Google Inc wynagrodzenie przesyła podatnikowi w formie czeków. Do chwili obecnej Podatnik rozliczał się z uzyskanych dochodów na podstawie art. 44 ust. 3a ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. z 2000r. Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.) i składał deklaracje o wysokości uzyskanego dochodu (PIT-53). Deklaracje PIT-53 wnioskodawca złożył za okres od 10-11.2005r oraz 02-09.2006r i wpłacił wynikający z nich podatek. Czy dotychczasowy sposób rozliczania podatku dochodowego od osób fizycznych jest prawidłowy?

Stan faktyczny: Podatnik posiada stronę internetową zamieszczoną na serwerze w USA na której udostępnił miejsce reklamowe firmie Google Inc z siedzibą w USA. Całość prac związanych z budową strony i jej aktualizacją wykonuje osobiście. Do wniosku podatnik dołączył treść umowy jaką zawarł z w/w firmą, przed przystąpieniem do programu. Prowadzenie strony internetowej jest jego dodatkowym zajęciem. Wynagrodzenie za umieszczenie reklamy naliczane jest od ilości tzw. kliknięć w banner reklamowy w/w firmy. Firma Google Inc wynagrodzenie przesyła podatnikowi w formie czeków.

Stanowisko wnioskodawcy:Podatnik uważa, że uzyskane dochody z w/w tytułu może zaliczyć do dochodów osiąganych bez pośrednictwa płatnika ze stosunku pracy z zagranicy.

Porady prawne

Ocena prawna stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa: Zgodnie z wnioskiem z dnia 15.09.2006r., uzupełnionym w dniu 29.09.2006r i uszczegółowionym w dniu 03.10.2006r. Podatnik prowadzi samodzielnie stronę internetową na której umieścił baner reklamowy firmy Google Inc z siedzibą w USA, za co otrzymuje pieniądze czekiem od w/w firmy.

Wnioskodawca uważa, że powinien się rozliczać jako osoba osiągająca dochody bez pośrednictwa płatnika, ze stosunku pracy z zagranicy zgodnie z art. 44 ust. 3a, a nie zawarł z w/w firmą umowy z której mógłby wynikać stosunek pracy. Załączona do wniosku umowa w punkcie 4 Obowiązki stron, zdanie pierwsze, mówi ?Użytkownik ponosi wyłączną odpowiedzialność za Witrynę (Witryny), w tym całą zawartość i wszystkie materiały, jej utrzymanie i działanie,...? oraz w punkcie 17 Inne postanowienia, w ostatnim zdaniu mówi ?Układ między Google a Użytkownikiem nie ma formy spółki prawnej, lecz opiera się na zasadzie współpracy niezależnych kontrahentów.? Z treści umowy wynika, że podatnik działa we własnym imieniu, ponosi odpowiedzialność za zawartość i wszystkie materiały na stronie, za utrzymanie i działanie strony. Z umowy wynika również sposób płatności, który uzależniony jest od liczby ważnych odwiedzin strony internetowej i dokonany będzie w ciągu 30 dni od każdego ostatniego dnia miesiąca kalendarzowego. Z powyższego jasno wynika, że w przedstawionej sytuacji nie może być mowy o osiąganiu dochodów ze stosunku pracy.

W przedstawionym we wniosku stanie faktycznym nie może być także mowy o osiąganiu przychodów z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz umów o podobnym charakterze przesądza o tym wykonywana usługa jak i zawarta umowa, z której nie wynika żeby dotyczyła najmu czy dzierżawy.

Przedstawiona we wniosku sytuacja odpowiada definicji zawartej w art. 5a ust. 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. z 2000r. Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.), pozarolniczej działalności gospodarczej jako działalności zarobkowej wykonywanej w sposób zorganizowany i ciągły, prowadzonej we własnym imieniu i na własny rachunek lub cudzy rachunek, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2, i 4-9.

W związku z powyższym w opisanym stanie faktycznym przychody osiągane z tytułu udostępniania firmie Google powierzchni reklamowej na własnej stronie internetowej należy zakwalifikować do źródła przychodu określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3 w/w ustawy, a zatem chcąc zajmować się działalnością w omawianym zakresie będzie Pan przedsiębiorcą, który może podjąć działalność gospodarczą po uzyskaniu wpisu do Ewidencji Działalności Gospodarczej, a następnie dokonać zgłoszenia w Urzędzie Skarbowym.

W związku z powyższym w opisanym stanie faktycznym przychody osiągane z tytułu udostępniania firmie Google powierzchni reklamowej na własnej stronie internetowej należy zakwalifikować do źródła przychodu określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3 w/w ustawy, a zatem chcąc zajmować się działalnością w omawianym zakresie będzie Pan przedsiębiorcą, który może podjąć działalność gospodarczą po uzyskaniu wpisu do Ewidencji Działalności Gospodarczej, a następnie dokonać zgłoszenia w Urzędzie Skarbowym.

W świetle przytoczonych wyżej przepisów przychody osiągane z tytułu sprzedaży miejsca reklamowego w internecie nie mogą być rozliczane na podstawie deklaracji PIT-53. Przychody te należy rozliczać jako osiągane przez osobę fizyczną prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą i opodatkowanych wg zasad określonych przepisami zawartymi w ustawach podatkowych dla źródła przychodu działalność gospodarcza. Biorąc pod uwagę powyższe regulacje prawne oraz stan faktyczny przedstawiony przez podatnika Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ciechanowie uznaje stanowisko pytającego za nieprawidłowe.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika