Czy zapłata gotówką do kasy firmy przez kontrahenta z Ukrainy za sprzedaż eksportową (...)

Czy zapłata gotówką do kasy firmy przez kontrahenta z Ukrainy za sprzedaż eksportową powoduje naliczenie różnic kursowych , o których mowa w art.12 ust.3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ?

Działając zgodnie z art.216 oraz art.14a §1 i 4 ustawy z dn. 29.08.97r. Ordynacja podatkowa /Dz.U.nr 8 z 2005r. poz.60 z późn. zm./ ,po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dn. 09.11.2005r./ data wpływu 15.11.2005r./ oraz pisma uzupełniającego z dn. 14.12.2005r. Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Bemowo , udzielając pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika - nie podziela stanowiska podatnika przedstawionego we wniosku.

U Z A S A D N I E N I E

Wnioskiem z dn. 09.11.2005r. /data wpływu do Urzędu15.11.05r./ uzupełnionym pismem z dn. 14.12.2005r. Sp. z o.o. zwróciła się do tutejszego Organu podatkowego w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w trybie art. 14a §1 ustawy Ordynacja podatkowa.Pytanie podatnika dotyczy:

Porady prawne

Czy zapłata gotówką do kasy firmy przez kontrahenta z Ukrainy za sprzedaż eksportową powoduje naliczenie różnic kursowych , o których mowa w art.12 ust.3 ustawy o podatkudochodowym od osób prawnych ?

Z materiału przedstawiającego stan faktyczny wynika, iż fakturę za sprzedane urządzenia podatnik wystawia w EURO w dniu sprzedaży, wykazując na dzień wystawienia faktury przychód w kwocie równej wartości w walucie krajowej z zastosowaniem średniego kursu NBP z dnia wystawienia faktury. Następnie kontrahent dokonuje wpłaty gotówką do kasy dewizowej podatnika, zapłata za fakturę wyceniana jest w/g kursu kupna walut z dnia dokonania zapłaty. Przepis art.12 ust.3 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych /Dz. U. nr 54 z 2000r. poz.654 ze zm./ stanowi, że jeżeli przychody wyrażone są w walutach obcych , a między dniem ich uzyskania i dniem faktycznego otrzymania występują różne kursy walut, przychody te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowaniakursu kupna walut z dnia faktycznego otrzymania przychodów, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał uzyskujący przychód, oraz z zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez NBP z dnia uzyskania przychodu. Oznacza to, że podatnik nabywa prawo do podwyższania lub obniżania przychodów wynikających z różnic kursowych walut obcych , które powstają między dniem wystawienia faktury a dniem faktycznej zapłaty. W przypadku podatnika, nie ma znaczenia fakt, że gotówka wpłacana jest do kasy firmy , z której w/g informacji podatnika w tym samym dniu środki dewizowe odprowadzane są na rachunek bankowy.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika