Czy zapłata za faktury zakupu towaru do kontrahenta zagranicznego przy jednoczesnym potrąceniu (...)

Czy zapłata za faktury zakupu towaru do kontrahenta zagranicznego przy jednoczesnym potrąceniu należności za faktury sprzedaży powoduje naliczenie różnic kursowych , o których mowa w art. 12 ust. 3 oraz art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

Działając zgodnie z art.216 oraz art.14a §1 i 4 ustawy z dn. 29.08.97r. Ordynacja podatkowa /Dz.U.nr 8 z 2005r. poz.60 z późn. zm./ ,po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dn. 09.11.2005r./ data wpływu 15.11.2005r./ oraz pisma uzupełniającego z dn. 14.12.2005r. Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Bemowo , udzielając pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika - nie podziela stanowiska podatnika przedstawionego we wniosku.

U Z A S A D N I E N I E

Wnioskiem z dn. 09.11.2005r. /data wpływu do Urzędu15.11.05r./ uzupełnionym pismem z dn. 14.12.2005r. Sp. z o.o. zwróciła się do tutejszego Organu podatkowego w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w trybie art. 14a §1 ustawy Ordynacja podatkowa.Pytanie podatnika dotyczy:

Porady prawne

Czy zapłata za faktury zakupu towaru do kontrahenta zagranicznego przy jednoczesnym potrąceniu należności za faktury sprzedaży powoduje naliczenie różnic kursowych , o którychmowa w art. 12 ust. 3 oraz art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

Ze stanu faktycznego wynika, że podatnik przy zakupie urządzeń od kontrahenta , jednocześnie sprzedaje na jego rzecz inne urządzenia. Dokonując zapłaty za faktury zakupu potrąca należność za faktury sprzedaży. Operację tą wycenia według kursu sprzedaży walut ustalony przez bank , z którego usług korzysta z dnia dokonania zapłaty.Zgodnie z art. 15 ust.1 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych /Dz.U.nr 54 z 2000r. poz.654 ze zm./, koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich ogłaszanych przez NBP z dnia poniesienia kosztu. Jeżeli koszty wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich zarachowania i dniem zapłaty występują różne kursy walut , koszty te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu sprzedaży walut z dnia zapłaty , ustalonego przez bank, z którego usług korzystał ponoszący koszt, oraz z zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez NBP z dnia zarachowania kosztów.W przedmiotowej sprawie rozliczenie następuje na zasadzie wzajemnych potrąceń. Pomimo, iż kompensata jest formą regulowania wzajemnych zobowiązań i należności , to nie można uznawać jej za metodę związaną z operacjami finansowymi skutkującymi /w ujęciu kasowym/ utratą lub wzrostem wartości waluty. Dlatego w sytuacji gdy rozliczenie następuje metodą kompensaty , nie powstają różnice kursowe mające wpływ na podstawę opodatkowania w podatku dochodowym od osób prawnych, bowiem różnice kursowe mogą powstać tylko między dniem zarachowania a dniem zapłaty.W związku z powyższym różnice kursowe powstałe między dniem powstania przychodu /kosztu/ a dniem kompensaty należności /zobowiązania/ jako różnice realizowane mogą zostać uwzględnione jedynie w rachunku bilansowym.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika