Uprzejmie informuję, że od 26 września otrzymuję emeryturę z Holandii w wysokości ok. 210 EUR miesięcznie (...)

Uprzejmie informuję, że od 26 września otrzymuję emeryturę z Holandii w wysokości ok. 210 EUR miesięcznie brutto, z czego potrącany jest w Holandii podatek 15% oraz koszty transferu pieniędzy z Holandii do Polski. Nie mogąc dotrzeć do przepisu regulującego sposób przedstawienia tego przychodu w moim zeznaniu podatkowym zamierzam uwidocznić te przychody w pozycji 57 w dziale F. w PIT-36 (razem z emeryturą krajową), zaś podatek płacony w Holandii w poz. 181 w dziale J tego PIT-u. Jednocześnie otrzymuję tantiemy od wydawców moich książek zagranicą (amerykańska firma oraz holenderska firma), łącznie w wysokości ok. 200-300 USD rocznie. W USA potrącają od tych tantiem podatek 10%. Zamierzam przychody te uwidocznić w poz. 80 w dziale F w PIT-36, zaś podatki płacone za granicą w poz. 181 w dziale J tego PIT-u. Uprzejmie proszę o poinformowanie, czy proponowany przeze mnie sposób uwidocznienia moich przychodów z zagranicy i podatków tam płaconych jest właściwy.

W odpowiedzi na Pana zapytanie z dnia 30-03-2004 dotyczące sposobu rozliczania za 2003 rok podatku dochodowego od dochodów otrzymywanych z zagranicy NaczelnikUrzędu Skarbowego Warszawa - Bielany działając na podstawie art. 14 a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 137 poz. 926 ) wyjaśnia poniżej Pana wątpliwości.

Osoby fizyczne mające miejsce zamieszkania na terytorium Polski podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów niezależnie od miejsca położenia źródeł przychodów. W przypadku osiągania dochodów z zagranicy przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ) stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

Porady prawne
    Ze złożonego pisma wynika, że osiąga Pan następujące dochody z zagranicy:
  1. emerytura z Holandii, gdzie potrącany jest podatek dochodowy w wysokości 15% oraz koszty transferu pieniędzy do Polski,
  2. oraz tantiemy od wydawców Pana książek w Holandii i Stanach Zjednoczonych ( przy czym w USA od należności tych pobierany jest podatek w wysokości 10%).

Ad.1 Zgodnie z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania, zawartą pomiędzy Polską a Holandią, renty i emerytury z tytułu poprzedniej pracy najemnej wypłacane osobie mającej miejsce zamieszkania w jednym z tych Państw mogą podlegać opodatkowaniu wyłącznie w tym Państwie. Powyższą zasadę stosuje się z uwzględnieniem artykułu 19 ustęp 2a, który zezwala na opodatkowanie w Holandii jakiejkolwiek emerytury lub renty wypłacanej w związku z pełnieniem funkcji publicznych na rzecz tego Państwa. Artykuł 24 ust. 4 omawianego porozumienia stanowi o zwolnieniu od opodatkowania w Polsce emerytury (art. 21 ust.1 pkt 33 updf), od której pobrano podatek w Holandii, umożliwiając jednocześnie zastosowanie dla pozostałego dochodu takiej stawki procentowej, jaka byłaby zastosowana gdyby ten dochód podlegał opodatkowaniu.

    Sposób takiego opodatkowania w 2003 roku przedstawiono w poniżej zacytowanym art. 27 (ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w wersji obowiązującej przed 1 stycznia 2004r.): '...Art.27 ust 8. Jeżeli podatnik oprócz dochodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym osiąga również dochody z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zwolnione od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 33, podatek dochodowy określa się w następujący sposób:
  1. do dochodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym dodaje się dochody zwolnione od tego podatku i od sumy tych dochodów oblicza się podatek według skali określonej w ust. 1,
  2. ustala się stopę procentową tego podatku do tak obliczonej sumy dochodów,
  3. ustaloną zgodnie z pkt 2 stopę procentową stosuje się do dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym. ...'

Zajęte przez Pana stanowisko w kwestii ujęcia emerytury otrzymywanej z Holandii do opodatkowania w zeznaniu za 2003 rok jest niewłaściwe. Dochody z tego tytułu należy wykazać w poz. 173 deklaracji PIT-36 jedynie w celu ustalenia właściwej stopy % do wyliczenia podatku należnego w poz. 176 od dochodu z poz. 172

Ad.

2 Tantiemy, uzyskiwane od wydawców Pana książek w Holandii i Stanach Zjednoczonych należy uznać jako należności licencyjne. Według definicji zawartej w umowach w sprawie unikania podwójnego opodatkowania za 'należności licencyjne' uważa się m.in. wszelkiego rodzaju należności uzyskiwane za użytkowanie lub prawo do użytkowania każdego prawa autorskiego do dzieła literackiego, artystycznego lub naukowego.Dochód z tytułu należności licencyjnych generalnie podlega opodatkowaniu w tym państwie, w którym podatnik ma miejsce zamieszkania. Zgodnie z zawartymi umowami dochody te mogą być opodatkowane również w tym państwie, w którym powstały ( przy zastosowaniu stawki określonej w umowie ).Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że od tantiem otrzymanych od amerykańskiej firmy, zgodnie z art. 13 ust. 2 umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, w USA został pobrany 10% podatek.Z uwagi na to, że dochody z tego tytułu podlegają opodatkowaniu w Polsce, należy ująć je w zeznaniu za 2003 rok i wykazać w poz. 80 deklaracji PIT-36.Zgodnie z ustaleniami umów o unikaniu podwójnego opodatkowaniu zawarta z tymi państwami, podatek zapłacony za granicą podlega odliczeniu w Polsce na zasadach określonych w art. 27 ust. 9 ustawy o podatku dochodowym osób fizycznych:

'...Art.27 ust 9. Jeżeli osoby, o których mowa w art. 3 ust. 1, osiągają również dochody z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub ze źródeł przychodów położonych poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i dochody te podlegają w obcym państwie opodatkowaniu podatkiem dochodowym, a nie zachodzą okoliczności określone w art. 21 ust. 1 pkt 33 i umowa o zapobieżeniu podwójnemu opodatkowaniu zawarta z tym państwem inaczej nie stanowi, dochody te łączy się z dochodami ze źródeł przychodów położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W tym przypadku od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi dochodowemu zapłaconemu w obcym państwie. Odliczenie to nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w państwie obcym...' Kwotę podatku wyliczoną według powyższych zasad ujmuje Pan w poz. 178 deklaracji PIT36 za 2003 rok.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika