Podczas wojny zostałem wywieziony na przymusowe roboty na teren dzisiejszej Austrii gdzie przebywałem (...)

Podczas wojny zostałem wywieziony na przymusowe roboty na teren dzisiejszej Austrii gdzie przebywałem w okresie od 1943 r. do 1945 r. Zostałem tam ubezpieczony za ww okres. W Austrii przyznano mi rentę, którą dostaję w formie czeku - kwartalnie. Dostałem z banku, gdzie realizuję czeki - wykaz zestawienia rent zagranicznych za rok 2003. Ani bank ani ZUS nie pobiera ode mnie żadnych opłat i prowizji. Ponieważ nie pracowałem tam z własnej woli ani na kontrakcie uważam, że nie powinienem płacić od tej sumy podatku.

W związku z zapytaniem w trybie art. 14a ustawy z dnia 28 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137 poz. 926 ze zm.), które wpłynęło do Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany dotyczącym wyjaśnienia, czy renta pochodząca z Austrii a wypłacona Panu przez bank w Polsce w 2003 r., podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, Naczelnik Urzędu Skarbowego wyjaśnia co następuje.

Wprowadzony ustawą z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych
( Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm. ) podatek dochodowy od osób fizycznych został skonstruowany w oparciu o zasady:
1. nieograniczonego obowiązku podatkowego, wyrażoną w art. 3 ust. 1 tej ustawy,
2. ograniczonego obowiązku, wynikającego z art. 3 ust. 2a ww. ustawy.

Porady prawne

Zasada nieograniczonego obowiązku podatkowego polega na tym, że w przypadku osób fizycznych, mających miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, opodatkowaniu podlega całość dochodów podatnika bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów. Objęte są więc obowiązkiem podatkowym zarówno dochody ze źródeł krajowych jak i zagranicznych. W związku z tym, że Pan ma miejsce zamieszkania znajdujące się na terytorium Polski, to do dochodów osiąganych przez Pana ma zastosowanie zasada nieograniczonego obowiązku podatkowego.

Dla uniknięcia podwójnego opodatkowania tego samego dochodu tj. w państwie, w którym są położone źródła przychodu oraz w państwie, w którym osoba osiągająca dochody z tych źródeł ma miejsce zamieszkania lub siedzibę, zawierane są pomiędzy państwami umowy o zapobieżeniu podwójnemu opodatkowaniu, które kwestie miejsca opodatkowania dochodów z poszczególnych źródeł regulują w sposób szczegółowy.

Zgodnie z zapisem art. 35 ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm. ) banki dokonujące wypłat rent i emerytur z zagranicy obowiązane są do poboru miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Jednocześnie ustawodawca w ust. 3 powołanego artykułu zaznacza, iż przy poborze zaliczek z tego tytułu banki stosują się do postanowień umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu zawartej z krajem, z którego emerytury lub renty pochodzą.

Zgodnie z art. 18 umowy zawartej pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a Austrią w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu (Dz. U. z 1975 r. Nr 24 poz. 129 i 130) emerytury i renty pochodzące z Austrii wypłacane osobie mającej miejsce zamieszkania w jednym z umawiających się Państw, podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie. W konsekwencji tego zapisu w przypadku posiadania miejsca zamieszkania w Polsce dochód z emerytury lub renty z Austrii opodatkowany jest w Polsce.

Naczelnik Urzędu Skarbowego biorąc pod uwagę wyżej powołane przepisy, stwierdza, że uzyskany przez Pana w 2003 r. dochód z tytułu renty pochodzącej z Austrii, który został wykazany przez Bank PEKAO S.A.-GRUPA PEKAO S.A. w ?Zestawieniu rent zagranicznych? podlega opodatkowaniu i jako taki, zgodnie z art. 45 wyżej wymienionej ustawy powinien zostać wykazany w zeznaniu podatkowym na druku PIT-36, w którym należy skumulować wszystkie dochody osiągnięte przez Pana w 2003 r. Przedmiotowe zeznanie podatkowe należy złożyć we właściwym urzędzie skarbowym do dnia 30.04.2004 r.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika