Czy małżonkom przysługuje wspólne rozliczenie za 2003r. w sytuacji gdy małżeństwo trwało cały (...)

Czy małżonkom przysługuje wspólne rozliczenie za 2003r. w sytuacji gdy małżeństwo trwało cały rok, a jeden z małżonków zmarł przed złożeniem zeznania rocznego?

W odpowiedzi na pismo z dnia 04.06.2004r. , wpływ do urzędu 14.06.2004r. w sprawie udzielenia odpowiedzi dotyczącej wspólnego opodatkowania po śmierci jednego z małżonków Naczelnik urzędu Skarbowego Warszawa Mokotów działając w trybie art.14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa, oraz mając na uwadze przedstawiony w zapytaniu stan faktyczny uprzejmie informuje.

Ustawa z 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. Nr 90 poz. 416 ze zm.) ? art.6 ust.2 przyjmuje generalną zasadę, że małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu z tytułu osiąganych przez nich dochodów, jednak po spełnieniu określonych przepisami ustawy wymogów mogą skorzystać z łącznego opodatkowania. Aby to jednak było możliwe małżonkowie muszą pozostawać w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, między nimi musi istnieć wspólność majątkowa, a także muszą oni w zeznaniu rocznym złożyć wniosek o wspólne opodatkowanie. Jeśli którykolwiek z wymienionych warunków nie zostanie spełniony ? stanowi to przeszkodę we wspólnym opodatkowaniu małżeństwa.W zeznaniu podatkowym znajdują się rubryki, których podpisanie przez oboje małżonków jest równoznaczna ze złożeniem tego wniosku. Jeśli zatem mąż Pani zmarł w trakcie roku podatkowego 2003, czyli przed złożeniem zeznania rocznego, nie mogła Pani rozliczyć się wspólnie z mężem za 2003r., gdyż w tej sytuacji nie ma możliwości złożenia wniosku o wspólne opodatkowanie (tj. złożenia podpisu na zeznaniu) przez zmarłego męża . Z podatku dochodowego musiała więc Pani rozliczyć się w zeznaniu indywidualnym. W zakresie możliwości odliczenia przez Panią wydatków na cele rehabilitacyjne zmarłego małżonka będącego inwalidą I grupy to należy pamiętać, że odliczenie tych wydatków przysługuje osobie niepełnosprawnej lub osobie, na utrzymaniu której pozostają określone osoby niepełnosprawne, min. małżonek. Pod pojęciem utrzymywania drugiej osoby należy rozumieć zapewnienie jej środków do życia, ponoszenie kosztów związanych z jej wyżywieniem, mieszkaniem i innymi potrzebami.
Jeśli ten warunek został spełniony, to trzeba przeanalizować wysokość dochodu, którego osoba niepełnosprawna pozostająca na utrzymaniu podatnika nie może przekroczyć, aby mógł on skorzystać z ulgi. W 2003 roku dochód ten nie mógł przekraczać kwoty 9.120 zł.Urząd wyjaśnia ponadto, iż w wyroku z 4 maja b.r Trybunał Konstytucyjny orzekł, że w/w art. 6 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie jakim pozbawia prawa do łącznego opodatkowania małżonków podatników, którzy zmarli w ciągu roku podatkowego lub po upływie roku podatkowego, lecz przed podpisaniem wspólnego zeznania rocznego jest niezgodny z zasadą ochrony małżeństwa i rodziny (art. 18 i 71 ust.1 konstytucji) oraz zasadą sprawiedliwości społecznej (art. 2 konstytucji).Wyrok ten obowiązuje od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw czyli niesie skutki na przyszłość. Nie działa wstecz. Biorąc pod uwagę powyższe oznacza to, że wdowy i wdowcy, którzy byli w rozliczeniach za 2003r. i lata poprzednie pozbawieni korzyści podatkowych nie mogą składać korekt zeznań podatkowych.

Porady prawne


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika