W jaki sposób opodatkować bezpłatne użyczenie lokalu synowi mojej rodzonej siostry oraz jego partnerce?

W jaki sposób opodatkować bezpłatne użyczenie lokalu synowi mojej rodzonej siostry oraz jego partnerce?

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm., czyt. dalej: ustawy), źródłami przychodu są nieruchomości lub ich części. Za przychód z nieruchomości odstąpionych bezpłatnie w całości lub w części do używania innym osobom fizycznym i prawnym oraz jednostkom organizacyjnym nie mającym osobowości prawnej, zgodnie z art. 16 ust. 1 ustawy uważa się wartość czynszową, stanowiącą równowartość czynszu, jaki przysługiwałby od tych osób w razie zawarcia umowy najmu lub dzierżawy nieruchomości.

Zgodnie z art. 16 ust. 2 ustawy, w przypadku wykorzystywania nieruchomości na własne potrzeby lub potrzeby członków rodziny nie ustala się wartości czynszowej tej nieruchomości, a wydatki związane z nieruchomością nie stanowią kosztu uzyskania przychodów. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definiuje pojęcia członka rodziny, dlatego w tym przypadku zasadnym jest posłużenie się definicją zawartą w art. 111 § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, który mówi, iż za członka rodziny podatnika uważa się zstępnych, wstępnych, rodzeństwo, małżonków zstępnych, osobę pozostającą w stosunku przysposobienia oraz pozostającą z podatnikiem w faktycznym pożyciu.Ponadto, w myśl art. 713 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16 poz. 93 ze zm.) biorący do używania ponosi zwykłe koszty utrzymania rzeczy użyczonej.
Zgodnie ze stanem faktycznym przedstawionym w piśmie, posiada Pani spółdzielcze prawo własnościowe do lokalu mieszkalnego, między Panią a Pani mężem istnieje wspólność majątkowa. Zamierzają Państwo użyczyć w bezpłatnie używanie w/w lokal na cele mieszkaniowe dwóm osobom, tj. synowi Pani rodzonej siostry i jego dziewczynie.
Biorąc pod uwagę definicję członka rodziny, zawartą w art. 111 § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, syn Pani rodzonej siostry (siostrzeniec) i jego partnerka nie należą do członków rodziny, dlatego wystąpi u Państwa przychód z nieruchomości odstąpionej bezpłatnie, jaki przysługiwałby od tych osób w razie zawarcia umowy najmu lub dzierżawy nieruchomości, zgodnie z art. 16 ust. 1 ustawy. Od 1 stycznia 2003 r. osoby fizyczne osiągające dochody (przychody) z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze mogą wybrać opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych lub w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Zasady opodatkowania dochodów (przychodów) z najmu regulują niżej wymienione ustawy:
? ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.),
? ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144 poz. 930 z późn. zm.).

Porady prawne


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika