Czy można odliczać podatek VAT z tytułu nabycia usług hotelarskich i gastronomicznych w kontekście (...)

Czy można odliczać podatek VAT z tytułu nabycia usług hotelarskich i gastronomicznych w kontekście art.25 ustawy o VAT, w przypadku firmy nieposiadającej licencji biura turystycznego

W odpowiedzi na pismo z dnia 13 lutego 2004r. (wpływ do tut. Urzędu 11 marca 2004r.), uzupełnione w dniu 20 kwietnia 2004r., dotyczące stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa ? Mokotów stosownie do dyspozycji wynikającej z przepisu art.14a §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. ? Ordynacja podatkowa (Dz. U. 137, poz.926 z późn. zm.) informuje, jak niżej: Pani XX, działając za pośrednictwem pełnomocnika Pana YY, zwróciła się do Naczelnika tut. Urzędu z prośbą o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisu art. 25 ust.1 pkt 3b ustawy z dnia 08 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. nr.11, poz.50 ze zm.) ? zwanej dalej ustawą o VAT, w kontekście przedstawionego stanu faktycznego:
Pani XX, prowadzi działalność gospodarczą na podstawie zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej. Przedmiotem działalności zgodnie z w/w dokumentem jest:
- organizacja reklamy podmiotów gospodarczych,
- organizacja kongresów i konferencji,- organizacja wyjazdów szkoleniowych,
- pośrednictwo w organizacji ruchu turystycznego,
- usługi reklamowe,
- usługi doradcze dla podmiotów gospodarczych w w/w zakresie itp. Podstawowym źródłem przychodów Pani XX jest świadczenie usług w zakresie organizacji kongresów, konferencji, szkoleń i imprez dla pracowników z okazji świąt dla dużych podmiotów gospodarczych w różnych miejscowościach w Polsce.Powyższe usługi, tj. organizację imprezy kompleksowej (np. konferencja, szkolenie, kongres) firma opodatkowuje stawką podatku VAT w wysokości 22%.
Dla realizacji powyższych usług Pani XX nabywa od innych podmiotów między innymi usługi w zakresie noclegów, wyżywienia, wynajmu sal konferencyjnych, sprzętu , turystyki itp. Przedmiot niniejszego zapytania stanowi prośba o interpretację i zakres stosowania art. 25 ust.1 pkt 3 b ustawy o VAT w kontekście możliwości odliczania podatku z tytułu nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych.

Porady prawne

W ocenie Pana YY, pełnomocnika Pani XX firma niebędąca w posiadaniu licencji biura turystycznego nie ma prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z tytułu nabycia usług hotelarskich i gastronomicznych w związku z art. 25 ust. 1 pkt 3 b ustawy o VAT.
Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz mając na uwadze treść art. 25 ust. 1 pkt 3 b ustawy z dnia 08 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa ? Mokotów stwierdza, co następuje:
Zgodnie z przywołanym art. 25 ust. 1 pkt 3 b cytowanej ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym ?obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika:- usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkiem:
a/ przypadków, gdy usługi te zostały nabyte przez podatników świadczących usługi te zostały nabyte przez podatników świadczących usługi turystyki jeżeli w skład turystyki wchodzą usługi noclegowe lub gastronomiczne bądź jedne i drugie,
b/ zakupów gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób.
Ponieważ Pani XX nie prowadzi działalności w zakresie usług przewozu osób, zatem przedmiotem analizy może być jedynie ppkt a cytowanego wyżej przepisu art. 25 ust. 1 lit. 3 B
Zgodnie z lit.a cytowanego wyżej przepisu art. 25 ust. 1 pkt 3 b wspomnianego wyłączenia od obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się w przypadku gdy przedmiotowe usługi noclegowe i gastronomiczne zostały nabyte przez podatników świadczących usługi turystyczne jeżeli w skład turystyki wchodzą usługi noclegowe lub gastronomiczne bądź jedne i drugie. Bez wątpienia zatem kryterium decydującym dla możliwości odliczania podatku VAT z tytułu nabycia przedmiotowych usług, jest świadczenie przez podatnika usług turystyki.

Mimo, iż ustawa o podatku od towarów i usług nie definiuje pojęcia usług turystyki, to istotnie definicję tę formułuje ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych (Dz. U. nr 55, poz.578 z 2001 r.).Zgodnie z art.3 cytowanej wyżej ustawy o usługach turystycznych przez następujące określenia należy rozumieć:
1) usługi turystyczne - usługi przewodnickie, usługi hotelarskie oraz wszystkie inne usługi świadczone turystom lub odwiedzającym,
2) impreza turystyczna - co najmniej dwie usługi turystyczne tworzące jednolity program i objęte wspólną ceną, jeżeli usługi te obejmują nocleg lub trwają ponad 24 godziny albo jeżeli program przewiduje zmianę miejsca pobytu,
3) wycieczka - rodzaj imprezy turystycznej, której program obejmuje zmianę miejsca pobytu jej uczestników,
4) organizowanie imprez turystycznych - przygotowywanie lub oferowanie, a także realizacja imprez turystycznych,
5) organizator turystyki - przedsiębiorca organizujący imprezę turystyczną, ..
7) agent turystyczny - przedsiębiorca, którego działalność polega na stałym pośredniczeniu w zawieraniu umów o świadczenie usług turystycznych na rzecz organizatorów turystyki posiadających zezwolenia w kraju lub na rzecz innych usługodawców posiadających siedzibę w kraju, ..
9) turysta - osobę, która podróżuje do innej miejscowości poza swoim stałym miejscem pobytu na okres nieprzekraczający 12 miesięcy, dla której celem podróży nie jest podjęcie stałej pracy w odwiedzanej miejscowości i która korzysta z noclegu przynajmniej przez jedną noc,
10) odwiedzający - osobę, która podróżuje do innej miejscowości poza swoim stałym miejscem pobytu, dla której celem podróży nie jest podjęcie stałej pracy w odwiedzanej miejscowości oraz niekorzystającą z noclegu.
W konkluzji do powyższych przepisów ustawy o usługach turystycznych stwierdzić należy, iż świadczone przez Panią XX usługi w zakresie organizacji szkoleń, konferencji, sympozjów, spotkań świątecznych pracowników dla podmiotów gospodarczych nie wypełniają wspomnianej definicji usług turystyki, a co za tym idzie przedstawiony w piśmie stan faktyczny nie czyni zadość normie art. 25 ust. 1 pkt 3 b ustawy o VAT, w związku z czym wspomniane w treści tego przepisu wyłączenie od obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego obejmuje również działalność prowadzoną przez Panią XX.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika