Czy wydatkowanie oszczędności wycofanych z kasy mieszkaniowej po zakończeniu okresu oszczędzania (...)

Czy wydatkowanie oszczędności wycofanych z kasy mieszkaniowej po zakończeniu okresu oszczędzania na realizację jednego z celów systematycznego oszczędzania o których mowa w art. 8 ust. 2 ustawy z 26 października 1995 r., innego jednak niż został wskazany w umowie kontraktowej powoduje utratę prawa do ulgi?

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że 2001 r. zawarł Pan na okres 38 miesięcy umowę z bankiem prowadzącym kasę mieszkaniową z tytułu systematycznego gromadzenia oszczędności na rachunku oszczędnościowo kredytowym. Po zakończeniu okresu oszczędzania tj. w 2005 r. zamierza Pan wycofane oszczędności z kasy mieszkaniowej przeznaczyć na realizację jednego z celów , o których mowa w art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 26 pażdziernika 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz o zmianie niektórych ustaw ( Dz.U. z 2000 Nr.98 poz.1070), natomiast w umowie o kredyt kontraktowy wskazany został inny cel realizacji gromadzenia oszczędności.

Porady prawne

Zgodnie z przepisem art. 27 a ust. 13 pkt. 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( jednolity tekst- Dz.U. z 2000r. Nr. 14 poz. 176 ze zm.) - przed jej nowelizacją - jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu ( przychodu) lub podatku z tytułu wydatków poniesionych m.in. tytułem systematycznego gromadzenia oszczędności wyłącznie na jednym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w jednym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, a następnie wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej , z wyjątkiem gdy wycofana kwota po określonym umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kasę - do dochodu ( przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności , dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tych tytułów.

Prawo do zachowania ulgi przysługuje wówczas, gdu do końca roku podatkowego , w którym nastąpiło wycofanie środków z kasy mieszkaniowej zostaną one wydatkowane zgodnie z celami mieszkaniowymi określonymi w art. 8 ust.2 ustawy z dnia 26 pażdziernika 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego ( Dz.U.z 2000 r. Nr.987 poz. 1070).

    Celami mieszkaniowymi służącymi zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych kredytobiorcy są:
  1. nabycie, budowa, przebudowa, rozbudowa lub nadbudowa domu albo lokalu mieszkaniowego, stanowiącego odrębną nieruchomość,
  2. uzyskanie spółdzielczego prawa do lokalumieszkalnego lub prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. remont domu albo lokalu, o których mowa w pkt. 1 i 2, z wyjątkiem bieżącej konserwacji i odnowienia mieszkania,
  4. spłata kredytu bankowego zaciągniętego na cele wymienione w pkt 1-3,
  5. nabycie działki budowlanej lub jej części pod budowę domu jednorodzinnego lub budynku mieszkalnego, w którym jest lub ma być położony lokal mieszkalny kredytobiorcy.

Jednocześnie §2 ust. 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 1996 r. w sprawie ogólnych warunków umów o kredyt kontraktowy ( Dz. U. Nr. 68 poz. 330) przewiduje możliwość zmian postanowień umowy o kredyt kontraktowy.

Na podstawie przedstawionego stanu faktycznego oraz w myśl wyżej powołanych przepisów w przypadku gdy wycofane oszczędności z kasy mieszkaniowej przeznaczy Pan na jeden z celów , określonych w ustawie o niektórtych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, także w sytuacji, gdy jest to inny cel, niż wskazany w umowie o kredyt kontraktowy nie jest Pan zobowiązany do zwrotu przedmiotowej ulgi.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika