Jakie kryteria należy zastosować aby zakwalifikować konkurs jako konkurs z dziedziny nauki, kultury (...)

Jakie kryteria należy zastosować aby zakwalifikować konkurs jako konkurs z dziedziny nauki, kultury i sztuki oraz dziennikarstwa lub sportu w przypadku gdy pytania oraz przedstawione uczestnikowi konkursu odpowiedzi dotyczą którejkolwiek z dziedzin wymienionych w art. 21 ust.1 pkt 68?

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego firma X zajmuje się organizowaniem konkursów oraz gier losowych w ramach wykonywanej działalności gospodarczej. W związku z wręczaniem nagród z tytułu wygranych w grach i konkursach powstały wątpliwości w zakresie stosowania przepisu art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Na podstawie art.10 ust.1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz.176 ze zm.) źródłem przychodów jest działalność wykonywana osobiście.

Zgodnie z art. 13 pkt 2 za przychody z działalności wykonywanej osobiście uważa się przychody z osobiście wykonywanej działalności artystycznej, literackiej, naukowej, trenerskiej, oświatowej i publicystycznej, w tym z udziału w konkursach z dziedziny nauki, kultury i sztuki oraz dziennikarstwa, jak również przychody z uprawiania sportu, stypendia sportowe przyznawane na podstawie odrębnych przepisów oraz przychody sędziów z tytułu prowadzenia zawodów sportowych.

Porady prawne

Na mocy art. 21 ust. 1 pkt 68 wolna od podatku dochodowego jest wartość wygranych w konkursach i grach organizowanych i emitowanych (ogłaszanych) przez środki masowego przekazu (prasa, radio i telewizja) oraz konkursach z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa i sportu, a także nagród związanych ze sprzedażą premiową - jeżeli jednorazowa wartość tych wygranych lub nagród nie przekracza kwoty 760 zł; zwolnienie od podatku nagród związanych ze sprzedażą premiową nie dotyczy nagród otrzymanych przez podatnika w związku z prowadzoną przez niego pozarolniczą działalnością gospodarczą, stanowiących przychód z tej działalności.

Wskazane powyżej zwolnienie odnosi się:

  1. do wartości wygranych w konkursach z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa i sportu przez osoby uzyskujące przychody z osobiście wykonywanej działalności artystycznej, literackiej, naukowej, trenerskiej, oświatowej i publicystycznej oraz z uprawiania sportu, których źródło przychodów określone zostało w art. 13 ust. 1 pkt 2. Konsekwentnie przychody te opodatkowane są na zasadach określonych w przepisie art. 41 ust. 1, tj. w wysokości 19% należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9, oraz pomniejszonej o składki potrącone przez płatnika w danym miesiącu na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b). W tym przypadku warunkiem zwolnienia nie jest fakt organizowania i emitowania (ogłaszania) wspomnianych konkursów przez środki masowego przekazu (prasa, radio i telewizja);
  2. do wartości wygranych w grach i konkursach organizowanych i emitowanych przez środki masowego przekazu (prasa, radio i telewizja) innych niż wymienione w lit. a. W tym przypadku jeśli podmiot organizujący nie jest podmiotem wymienionym w art. 21 ust. 1 pkt 68, tj. środkiem masowego przekazu takim jak prasa, radio i telewizja, wartość wygranych w organizowanych przez ten podmiot grach i konkursach nie będzie podlegać zwolnieniu zawartemu w art. 21 ust. 1 pkt 68)


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika