Czy zasądzone na moją rzecz alimenty od byłego męża przez sąd są dla mnie przychodem i podlegają (...)

Czy zasądzone na moją rzecz alimenty od byłego męża przez sąd są dla mnie przychodem i podlegają opodatkowaniu i w jaki sposób należy udokumentować ich faktycznie otrzymaną wysokość.Czy mam możliwość starania się i na podstawie jakich przepisów prawnych o zaniechanie poboru podatku, bądź rozłożenie go na zaliczki wnoszone sugestywnie w trakcie roku podatkowego

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Mokotów działając na podstawie art.216 w związku z art.14a §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz.60) po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w kwestii dotyczącej opodatkowania dochodów z tytułu alimentów zasądzonych na Pani rzecz od byłego małżonka

P o s t a n a w i a

uznać Pani stanowisko za nie prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Porady prawne

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że jest Pani osobą rozwiedzioną samotnie wychowującą dwójkę małoletnich dzieci. Zgodnie z wyrokiem sądu otrzymuje Pani od byłego małżonka alimenty na rzecz dzieci oraz na rzecz Pani. Alimenty płacone są bezpośrednio przez Pani byłego małżonka przelewem bankowym. Według Pani zasądzone na Pani rzecz alimenty są zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych z uwagi na podwójne opodatkowanie.

Zgodnie z art.20 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz.176 z późn. zm.) za przychody z innych źródeł, o których mowa w art.10 ust.1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacane po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, z wyjątkiem alimentów na rzecz dzieci, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art.14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nie należące do przychodów określonych w art.12-14 i 17 oraz przychody nie znajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.

Zgodnie z art.9 wyżej wymienionej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art.21, 52 i 52a oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl powyższych przepisów alimenty zasądzone na Pani rzecz stanowią dochód podlegający opodatkowaniu, który zgodnie z art.45 ust.1 wyżej cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest Pani obowiązana wykazać urzędowi skarbowemu w zeznaniu podatkowym, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. W tym samym terminie jest Pani obowiązana wpłacać różnicę pomiędzy podatkiem należnym od dochodu wynikającego z zeznania.

Jednocześnie organ podatkowy informuje, iż w/w ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie przewiduje wnoszenia od tego typu dochodów miesięcznych zaliczek na podatek dochodowym.

Ponadto urząd pragnie Panią poinformować, iż zgodnie z art.22 ustawy Ordynacja podatkowa zaniechanie poboru podatku leży w gestii Ministra właściwego do spraw finansów publicznych który może, w drodze rozporządzenia w przypadkach uzasadnionych interesem publicznym lub ważnym interesem podatników zaniechać w całości lub w części poboru podatków, określając rodzaj podatku, okres, w którym następuje zaniechanie, i grupy podatników, których dotyczy zaniechanie.

W związku z powyższym organ podatkowy uznał Pani stanowisko w sprawie za nie prawidłowe.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika