Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


7.4.2004

Czy przychód uzyskany ze sprzedaży w 2004 r. udziału w działce gruntu nabytej w 1992 r. (...)

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego sygnatura: US33/NL/LF/III/415-67/04

Typ dokumentu:Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura:US33/NL/LF/III/415-67/04
Autor:Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów
Słowa kluczowe: nabycie nieruchomości sprzedaż nieruchomości zasiedzenie
Kategoria:
Pytanie podatnika:Czy przychód uzyskany ze sprzedaży w 2004 r. udziału w działce gruntu nabytej w 1992 r. przez zasiedzenie na mocy postanowienia sądu z 2002 r. podlegał będzie opodatkowaniu zryczałtowanym 10 % podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Stan faktyczny sprawy przedstawiał się następująco. Na rozprawie w dniu 17.04.2002 r. sąd rejonowy rozpatrzył sprawę o zasiedzenie nieruchomości oznaczonej nr. ewid. 31 składającej się z działek nr. 31/1, 31/2 i 31/3 położoną w W. i postanowił stwierdzić, że 6 osób wymienionych we wniosku nabyło przez zasiedzenie z dniem 1.04.1992 r. wymienioną nieruchomość na współwłasność po 1/6 części każda z nich.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt. 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U z 2000 r . nr. 14 poz. 176 z późń. zm.) źródłem przychodu jest sprzedaż nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości jeżeli nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i została dokonana przed upływem pięciu lat , licząc od końca roku kalendarzowego , w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie. Nabycie nieruchomości nastąpiło w 1992 r. i pięcioletni okres posiadania działek upłynął z dniem 31 grudnia 1997 r. W związku z tym przychód uzyskany ze sprzedaży w 2004 r. 1/6 części działki nie będzie podlegał już opodatkowaniu zryczałtowanym 10 % podatkiem dochodowym na podstawie art . 28 ust . 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych .


Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 3
  • 1
  • 5
  • 7
  • 5
  • 9
  • osób

Opinie naszych klientów

  • Karol

    ocena usługi:

    Wszystko szybko i czytelnie. Polecam
  • Adam

    ocena usługi:

    Serdecznie polecam usługi prawne! korzystam po raz kolejny i jestem zadowolony
  • Kuba

    ocena usługi:

    Dziekuje. Pomoc prawna na najwyzszym poziomie. Polecam
  • Basia

    ocena usługi:

    Jasno i czytelnie. Bardzo polecam.
  • Barbara C.

    ocena usługi:

    Dziękuję, jestem usatysfakcjonowana odpowiedzią, która potwierdziła moje wątpliwości. Niestety termin do złożenia skargi minął. Zajęcie miało miejsce w drugiej połowie sierpnia. Na razie trwa korespondencja z komornikiem.
  • Henryk

    ocena usługi:

    Szybko i konkretna porada - dzięki.
  • Alicja

    ocena usługi:

    Opinia prawna obszerna i wyczerpująca, z podaniem podstaw prawnych. Możliwość negocjacji ceny. Ogólnie jestem zadowolona z usługi. Polecam.
  • Lukasz

    ocena usługi:

  • Marek

    ocena usługi:

    dzięki skutecznej opinii i przesłanego wniosku sprawa została załatwiona pozytywnie zgodnie z oczekiwaniami. Pozdrawiam Marek Słonecki
  • Zuzanna

    ocena usługi:

  • Henryk

    ocena usługi:

    Jasno,obszernie,zrozumiałe za przystępna cenę.Szkoda ze wcześniej nie wiedziałem o e-prawniku.
  • Barbara

    ocena usługi:

    Serdecznie polecam usługi prawne! korzystam po raz kolejny i jestem usatysfakcjonowana poradą prawną i kontaktem w pytaniach dodatkowych!
  • Andrzej Kauf

    ocena usługi:

    Witam! Bardzo dziękuję za wyczerpującą pisaną prostym językiem odpowiedź. Jestem zadowolony, polecam . Szkoda tylko, że ZUS nie udziela takich informacji. Tematem zainteresowała się znajoma osoba. Pozdrawiam zespół i jeszcze raz bardzo dziękuję.
  • Ewa

    ocena usługi:

    Pomimo, ze w moim przypadku prawo polskie nie regulowalo zaistnialego zdarzenia, otrzymalam dodatkowe potwierdzenie, ktore mnie upewnilo co do mojej sytuacji prawnej. Jestem bardzo zadowolona z uslug e-prawnika i z pewnoscia bede z niego korzystac jesli bede tego potrzebowac. Polecam wszystkim.
  • A.Patyk

    ocena usługi:

    Jestem zadowolona z usługi
  • anna

    ocena usługi:

  • WDnet Studio

    ocena usługi:

    Serdecznie dziękuję za opinię oraz wprowadzone poprawki do umowy. Jestem usatysfakcjonowany Państwa usługą oraz jej sprawnym i profesjonalnym przebiegiem.




Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane