Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


6.4.2004

Czy przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości nabytej w części w drodze spadku a w części (...)

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego sygnatura: US33/NL/LF/III/415-P59/04

Typ dokumentu:Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura:US33/NL/LF/III/415-P59/04
Autor:Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów
Słowa kluczowe: spadkobiercy sprzedaż nieruchomości zasiedzenie
Kategoria:
Pytanie podatnika:Czy przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości nabytej w części w drodze spadku a w części przez zasiedzenie podlega opodatkowaniu zryczałtowanym 10% podatkiem dochodowym?

Z opisanych przez Państwa faktów wynika, że w dniu 27.01.1999 r. Sąd Rejonowy stwierdził, iż Pani wraz z mężem na zasadach wspólności ustawowej nabyli przez zasiedzenie z dniem 19.09.1991 r., nieruchomość.

W dniu 14.11.2002 roku Sąd Rejonowy stwierdził nabycie w całości spadku po zmarłym Pani mężu dnia 23.07.2002 r., przez syna ww - podatek od spadku został w całości uiszczony, co potwierdza załączone zaświadczenie Urzędu Skarbowego. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że nabyła Pani w 1991 roku poprzez zasiedzenie udział w 1/2 części nieruchomości, natomiast syn Pani nabył udział w 1/2 części nieruchomości w spadku po zmarłym ojcu.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt. 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U Nr 14 z 2000 r., poz. 176 z póź. zm.) odpłatne zbycie, nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej, dokonanej przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie stanowi źródło przychodów podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym w formie ryczałtu w wysokości 10 % zgodnie z art. 28 cytowanej ustawy.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt. 32 lit. d) przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości wolne są od podatku dochodowego w całości, jeżeli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku.

Mając powyższe na uwadze należy zatem stwierdzić, że w przypadku sprzedaży udziału w 1/2 części nieruchomości nabytej w 1991 roku poprzez zasiedzenie, upłynął bieg pięcioletniego terminu określonego w art. 10 ust. 1 pkt. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Również w przypadku sprzedaży udziału w 1/2 części nieruchomości nabytej w spadku, uzyskany przychód nie będzie stanowić źródła przychodów w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt. 8 cytowanej ustawy i nie będzie podlegał opodatkowaniu 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Reasumując, w rozpatrywanym piśmie stanowisko Państwa jest prawidłowe.


Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 3
  • 1
  • 5
  • 7
  • 5
  • 9
  • osób

Opinie naszych klientów

  • Karol

    ocena usługi:

    Wszystko szybko i czytelnie. Polecam
  • Adam

    ocena usługi:

    Serdecznie polecam usługi prawne! korzystam po raz kolejny i jestem zadowolony
  • Kuba

    ocena usługi:

    Dziekuje. Pomoc prawna na najwyzszym poziomie. Polecam
  • Basia

    ocena usługi:

    Jasno i czytelnie. Bardzo polecam.
  • Barbara C.

    ocena usługi:

    Dziękuję, jestem usatysfakcjonowana odpowiedzią, która potwierdziła moje wątpliwości. Niestety termin do złożenia skargi minął. Zajęcie miało miejsce w drugiej połowie sierpnia. Na razie trwa korespondencja z komornikiem.
  • Henryk

    ocena usługi:

    Szybko i konkretna porada - dzięki.
  • Alicja

    ocena usługi:

    Opinia prawna obszerna i wyczerpująca, z podaniem podstaw prawnych. Możliwość negocjacji ceny. Ogólnie jestem zadowolona z usługi. Polecam.
  • Lukasz

    ocena usługi:

  • Marek

    ocena usługi:

    dzięki skutecznej opinii i przesłanego wniosku sprawa została załatwiona pozytywnie zgodnie z oczekiwaniami. Pozdrawiam Marek Słonecki
  • Zuzanna

    ocena usługi:

  • Henryk

    ocena usługi:

    Jasno,obszernie,zrozumiałe za przystępna cenę.Szkoda ze wcześniej nie wiedziałem o e-prawniku.
  • Barbara

    ocena usługi:

    Serdecznie polecam usługi prawne! korzystam po raz kolejny i jestem usatysfakcjonowana poradą prawną i kontaktem w pytaniach dodatkowych!
  • Andrzej Kauf

    ocena usługi:

    Witam! Bardzo dziękuję za wyczerpującą pisaną prostym językiem odpowiedź. Jestem zadowolony, polecam . Szkoda tylko, że ZUS nie udziela takich informacji. Tematem zainteresowała się znajoma osoba. Pozdrawiam zespół i jeszcze raz bardzo dziękuję.
  • Ewa

    ocena usługi:

    Pomimo, ze w moim przypadku prawo polskie nie regulowalo zaistnialego zdarzenia, otrzymalam dodatkowe potwierdzenie, ktore mnie upewnilo co do mojej sytuacji prawnej. Jestem bardzo zadowolona z uslug e-prawnika i z pewnoscia bede z niego korzystac jesli bede tego potrzebowac. Polecam wszystkim.
  • A.Patyk

    ocena usługi:

    Jestem zadowolona z usługi
  • anna

    ocena usługi:

  • WDnet Studio

    ocena usługi:

    Serdecznie dziękuję za opinię oraz wprowadzone poprawki do umowy. Jestem usatysfakcjonowany Państwa usługą oraz jej sprawnym i profesjonalnym przebiegiem.




Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane