Czy w roku podatkowym do kosztów uzyskania przychodów z działalności gospodarczej można zaliczyć (...)

Czy w roku podatkowym do kosztów uzyskania przychodów z działalności gospodarczej można zaliczyć ponoszone wydatki na ubezpieczenie społeczne, fundusz pracy i ubezpieczenie zdrowotne w pełnej wpłaconej do ZUS wysokości.

Zgodnie z art. 9 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm. ) dochodem ze źródła przychodów, jeśli przepisy art. 24-25 nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów różnica jest stratą ze źródła przychodów. W myśl art. 26 ust. 1 pkt. 2 lit. a, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podstawę obliczenia podatku stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9 i art. 24 ust. 1,2,4,4a - 4e, ust. 5 c,6,8 ust.10-12 lub art. 24 b ust.1 i 2 lub art. 25, po odliczeniu kwot składek określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. Nr 137, poz. 887 z późn. zm.) zapłaconych roku podatkowym bezpośrednio na własne ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe podatnika i osób z nim współpracujących. Na podstawie art. 27 ust. 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatek obliczony zgodnie z art. 27 lub art. 30 c, ulega obniżeniu o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którą pomniejsza się podatek nie może przekroczyć 7,75 % podstawy tej składki.

Porady prawne

Mając na względzie wyżej przytoczone przepisy do kosztów uzyskania przychodów może Pan zaliczyć na podstawie art. 23 ust. 1 pkt. 7 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, opłacone w roku podatkowym składki na fundusz pracy, natomiast zapłacone w roku podatkowym własne składki na ubezpieczenie emerytalne, chorobowe i wypadkowe zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt. 2 lit. a, winny być odliczone od podstawy opodatkowania, zaś opłacone w roku podatkowym składki na ubezpieczenie zdrowotne w myśl art. 23 ust. 1 pkt. 58 winny być odliczone od podatku, z tym że kwota o którą zmniejsza się podatek nie może przekroczyć 7,75 % podstawy tej składki.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika