Proszę o udzielenie informacji odnośnie sposobu rozliczania przychodów po śmierci współwłaściciela (...)

Proszę o udzielenie informacji odnośnie sposobu rozliczania przychodów po śmierci współwłaściciela z wynajmu nieruchomości wspólnej ( kamienicy ).

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że jest Pani współwłaścicielką w/w nieruchomości ( kamienicy ) w części 31/80. Drugim współwłaścicielem tej nieruchomości w części 30/80 był Pani mąż, który w dniu 11.06.2004 r. zmarł. W przedmiotowym budynku mieszka kilku lokatorów, jak również wynajmuje Pani lokale użytkowe podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą.
Prowadzone postępowanie spadkowe w sądzie nie zostało jeszcze zakończone. Zgodnie ze złożonym pismem spadkobiercami pozostawionego majątku są: Pani oraz dwie Pani córki.

W świetle art. 10 ust. 1 pkt. 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm. ) jednym ze źródeł przychodu jest najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze.Zgodnie natomiast z art. 8 ust. 1 cyt. ustawy przychody ze wspólnej współwłasności u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku oraz łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1.

Porady prawne

Z chwilą śmierci współwłaściciela nieruchomość weszła w skład masy spadkowej, do której uprawnieni są wszyscy spadkobiercy. Stosownie do art. 1035 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny ( Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm. ), jeżeli spadek przypada kilku spadkobiercom, do wspólności majątku spadkowego oraz do działu spadku stosuje się odpowiednio przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych z zachowaniem przepisów tytułu VIII, tj. art. 1036-1046 Kodeksu cywilnego.Należy wskazać, iż przepis art. 199 K.c. wymaga zgody wszystkich współwłaścicieli do rozporządzania rzeczą wspólną oraz innych czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu.
Przepis art. 207 K.c. stanowi natomiast, że pożytki i inne przychody z rzeczy wspólnej przypadają współwłaścicielom w stosunku do wielkości udziałów; w takim samym stosunku współwłaściciele ponoszą wydatki i ciężary związane z rzeczą wspólną.

Biorąc zatem pod uwagę treść uprzednio cytowanego art. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, co do zasady przychodem spadkobierców jest czynsz najmu w części przypadającej im z tytułu udziału w spadku.W związku z powyższym po zakończeniu postępowania spadkowego otrzymane po dniu 11.06.2004 r. tj. po śmierci męża należności z tyt. wynajmu nieruchomości ( kamienicy ) stanowią przychód Pani i córek w części przypadającej im z tytułu udziału w spadku.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika