Do jakiego źródła przychodu należy zakwalifikować przychody uzyskiwane na podstawie zawartych umów (...)

Do jakiego źródła przychodu należy zakwalifikować przychody uzyskiwane na podstawie zawartych umów o dzieło, ktorych przedmiotem jest wykonanie oprogramowania i przekazanie autorskich praw majątkowych w zamian za wynagrodzenie określone w umowie oraz czy mają zastosowanie w tej sytuacji 50% koszty uzyskania przychodu?

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art.14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz.60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 10-09-2005 r. (wpływ do urzędu 14-09-2005r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga postanowił

uznać za prawidłowe wyrażone we wniosku stanowisko w zakresie prawa podatkowego odnośnie podatku dochodowego od osób fizycznych w sprawie zakwalifikowania przychodów uzyskiwanych przez Pana na podstawie zawartych umów o dzieło, których przedmiotem jest wykonanie oprogramowania i przekazanie autorskich praw majątkowych w zamian za wynagrodzenie określone w umowie, jako przychodów z praw majątkowych i zastosowania z tego tytułu 50% kosztów uzyskania przychodu.

Porady prawne

U z a s a d n i e n i e

Wnioskiem z dnia 10-09-2005r. (wpływ do urzędu 14-09-2005r.) wystąpił Pan w trybie art.14a Ordynacji podatkowej o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie stosowania przepisów podatkowych odnośnie podatku dochodowego od osób fizycznych w sprawie zakwalifikowania przychodów uzyskiwanych przez Pana na podstawie zawartych umów o dzieło, których przedmiotem jest wykonanie oprogramowania i przekazanie autorskich praw majątkowych w zamian za wynagrodzenie określone w umowie, jako przychodów z praw majątkowych i zastosowania z tego tytułu 50% kosztów uzyskania przychodu.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że na podstawie zawartych z firmą mającą siedzibę w USA umów o dzieło wykonuje Pan programy komputerowe oraz ich dokumentację projektową i użytkową, i zgodnie z odpowiednimi postanowieniami umów, wszelkie składniki oprogramowania (tekst źródłowy, kod wynikowy, dokumentacja) oraz całość autorskich praw majątkowych zostają przekazane nabywcy, w zamian za wynagrodzenie określone w umowie o dzieło. W/w programy wykonuje Pan osobiście korzystając z własnej wiedzy i doświadczenia, nie posługuje się przy ich wykonaniu ani zorganizowaną strukturą ani nie korzysta z pomocy innych osób, jak również nie wykonuje oprogramowania dla osób fizycznych.Pana zdaniem uzyskane przychody należy zakwalifikować do przychodów z praw majątkowych, gdyż zgodnie z art.18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw, gdyż efektem zawieranych umów o dzieło jest przeniesienie praw autorskich do dzieła, co powoduje, iż jego źródłem przychodu jest sprzedaż praw autorskich.

Odnośnie kosztów uzyskania przychodu, Pana zdaniem zastosowanie ma przepis art.22 ust.9 ust.3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami koszty uzyskania ustala się w wysokości 50% uzyskanego przychodu.

Działając na podstawie art.14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.

- Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz.U. z 2005r. Nr 8 poz.60 z późn. zm.) organ podatkowy informuje:zgodnie z art. 10 ust.1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14 poz.176 z późn. zm.) źródłem przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe.Za przychód z praw majątkowych (zgodnie z art.18 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw.

W stanie faktycznym przedstawionym przez Pana dochodzi do przeniesienia praw autorskich, co powoduje, że przychody uzyskane przez Pana należy uznać za przychody z praw majątkowych, o których mowa w art.18 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i w konsekwencji przysługują Panu 50% zryczałtowane koszty uzyskania przychodów, zgodnie z art.22 ust.9 pkt 3 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W związku z powyższym, stanowisko Pana w sprawie podatku dochodowego od osób fizycznych odnośnie zakwalifikowania przychodów uzyskiwanych przez Pana na podstawie zawartych umów o dzieło, których przedmiotem jest wykonanie oprogramowania i przekazanie autorskich praw majątkowych w zamian za wynagrodzenie określone w umowie, jako przychodów z praw majątkowych i zastosowania z tego tytułu 50% kosztów uzyskania przychodu jest prawidłowe.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego na dzień zaistnienia zdarzenia i nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli podatkowej do czasu jej zmiany lub uchylenia - zgodnie z art.14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art.236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika