Czy przychody z najmu części lokalu będącego środkiem trwałym należy zaliczyć do przychodów (...)

Czy przychody z najmu części lokalu będącego środkiem trwałym należy zaliczyć do przychodów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym 19% (PIT-5L)?

Na podstawie art. 216 oraz art. 14 a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. ? Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 12.10.2006r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga

p o s t a n o w i ł

uznać, że stanowisko wyrażone we wniosku w sprawie zaliczenia przychodów z najmu części lokalu będącego środkiem trwałym do przychodów związanych z prowadzoną działalnością opodatkowaną podatkiem liniowym, jest prawidłowe w obowiązującym stanie prawnym,

Porady prawne

U z a s a d n i e n i e

Wnioskiem z dnia 11.10.2006r. (wpływ do Urzędu 12.10.2006r.) wystąpił Pan w trybie art. 14 a Ordynacji podatkowej o udzielenie pisemnej interpretacji w następującej sprawie: zaliczenia przychodów z najmu części lokalu będącego środkiem trwałym do przychodów związanych z prowadzoną działalnością opodatkowaną podatkiem liniowym 19% (PIT-5L).

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pan samodzielnie jednoosobową działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym na zasadach określonych w art. 9a ust. 2 i art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych Przedmiotem Pana działalności są usługi budowlane. Pana małżonka nie prowadzi działalności gospodarczej.

W dniu 22.05.2006r. zakupił Pan razem z żoną spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu na zasadzie wspólności majątkowej. Zakup tego lokalu w części został sfinansowany gotówką, a w części kredytem hipotecznym. Umowa kredytowa została podpisana przez oboje małżonków. W czerwcu 2006r. wprowadził Pan w/w lokal do ewidencji środków trwałych. Lokal ten jest w 100% związany z prowadzoną przez Pana działalnością gospodarczą, a całość opłat związanych z utrzymaniem tego lokalu m.in. amortyzację od lipca 2006r. liczoną od pełnej wartości lokalu z aktu notarialnego, odsetki od spłaconych rat kredytu hipotecznego, zalicza Pan do kosztów prowadzonej przez Pana działalności. Część pomieszczeń wynajmuje Pan firmie budowlanej z przeznaczeniem na biuro, wystawiając faktury VAT. Cały przychód zalicza Pan na podstawie art. 14 ust.2 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do przychodów z działalności gospodarczej i rozlicza w deklaracji PIT-5L. Przed uzyskaniem pierwszego przychodu z tytułu wynajmu złożył Pan z małżonką oświadczenie na podstawie art. 8 ust. 4 w/w ustawy, że przychody z najmu będą w całości opodatkowane przez Pana.

Wg Pana stanowiska dodatkowe przychody osiągane w związku z najmem części lokalu stanowiącego środek trwały firmy należy rozliczać łącznie z przychodami z działalności gospodarczej.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny organ podatkowy informuje:

Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 11 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze, składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.

Biorąc pod uwagę powyższy przepis przychód uzyskany z najmu części lokalu wprowadzonego do ewidencji środków trwałych innej firmie stanowi w całości przychód z tytułu prowadzonej przez Pana działalności i należy go wykazać w składanych deklaracjach na zaliczki miesięczne PIT-5L.

Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika