Czy przysługuje prawo do zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych części dochodów osiąganych (...)

Czy przysługuje prawo do zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych części dochodów osiąganych przez pracowników zatrudnionych w Polsce a wykonujących pracę w Poczdamie- w wysokości stanowiącej równowartość diet z tytułu podróży służbowych poza granicami kraju?

Na podstawie art. 14 a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.- Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga postanawia

* uznać za prawidłowe stanowisko w zakresie prawa podatkowego odnośnie zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych części dochodów osiąganych przez pracowników zatrudnionych w Polsce a wykonujących pracę w Poczdamie- w wysokości stanowiącej równowartość diet z tytułu podróży służbowych poza granicami kraju.

Porady prawne

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 05.05.2005 r. Polsko- Niemiecka Współpraca Młodzieży wystąpiła o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego odnośnie zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych części dochodów osiąganych przez pracowników zatrudnionych w Polsce a wykonujących pracę w Poczdamie- w wysokości stanowiącej równowartość diet z tytułu podróży służbowych poza granicami kraju.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż:

* Organizacja jest wspólną inicjatywą rządów Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Federalnej Niemiec. Stosunki łączące Organizację z jej pracownikami reguluje tzw. Statut Personalny Organizacji. Na podstawie tego dokumentu w celu zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, wynagrodzenia pracowników- obywateli Polski- wykonujących pracę w Poczdamie są opodatkowane zgodnie z przepisami podatkowymi obowiązującymi w Państwie, z którego zostali wysłani.

* Organizacja posiada dwa miejsca prowadzenia działalności: Warszawa i Poczdam. W każdej z placówek zatrudniani są pracownicy będący odpowiednio obywatelami Polski i Niemiec. Na przestrzeni kilku ostatnich lat placówka polska zawarła kilka umów o pracę z obywatelami polski w ten sposób, że miejscem zatrudnienia była Warszawa jednak na podstawie tychże umów miejscem świadczenia pracy był dla tych pracowników Poczdam.

Polsko- Niemiecka Współpraca Młodzieży uznając pracowników za przebywających czasowo za granicą od dochodu osiąganego przez nich ze stosunku pracy potrącała kwotę stanowiącą równowartość diety z tytułu podróży służbowej poza granice kraju określonej w przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju, za każdy dzień, w którym była wykonywana praca.

Zdaniem Polsko- Niemieckiej Współpracy Młodzieży do roku 2003 włącznie możliwe było zastosowanie zwolnienia od podatku liczby diet, jaka wynikała z faktycznego pobytu pracownika wysłanego z Polski do Niemiec, natomiast od roku 2004 zwolnienie dotyczy dochodów nieprzekraczających rocznie równowartość trzydziestu diet.

Dokonując oceny stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia należy stwierdzić:Zgodnie z art. 21 ust.

1 pkt 20 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) część dochodów osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, przebywających czasowo za granicą i uzyskujących dochody ze stosunku pracy, z wyjątkiem wynagrodzenia uzyskiwanego przez członka służby zagranicznej, w wysokości stanowiącej równowartość diety z tytułu podróży służbowych poza granicami kraju, określonej w przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju, za każdy dzień, w którym była wykonywana praca; zwolnienie dotyczy dochodów nieprzekraczających rocznie równowartości trzydziestu diet.

Ponieważ ograniczenie do równowartości trzydziestu diet funkcjonuje dopiero od 2004 roku, zatem dokonywanie przez Organizację do końca 2003 r. comiesięcznego potrącenia od dochodow uzyskiwanych ze stosunku pracy przez pracowników wysłanych z Polski do Niemiec takiej liczby diet, jaka wynikała z faktycznego pobytu poza granicami kraju było zasadne i zgodne z przepisami.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz stanu prawnego obowiązującego na dzień zaistnienia zdarzenia i nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia zgodnie z art. 14 b ustawy Ordynacja podatkowa.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika