W 2004 roku osiągnąłem dochód ze sprzedaży akcji. Pytanie dotyczy sposobu wykazania w rozliczeniu (...)

W 2004 roku osiągnąłem dochód ze sprzedaży akcji. Pytanie dotyczy sposobu wykazania w rozliczeniu podatkowym PIT-38 kosztów uzyskania przychodów w sytuacji, gdy nabycie i sprzedaż akcji nastąpiły za pośrednictwem innego biura maklerskiego.

Postanowienie


Na podstawie art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. ? Ordynacja podatkowa (Dz.U z 1997r. Nr 137 poz.926 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Praga


postanawia


- uwzględnić stanowisko odnośnie wykazania w zeznaniu podatkowym PIT-38 rzeczywistych kosztów zakupu akcji (np. prowizji) nie wykazanych w informacji PIT-8C.

Porady prawne


Uzasadnienie


Z przedłożonego wniosku wynika, iż osiągnął Pan dochód ze sprzedaży akcji nabytych w ofercie publicznej. Pytanie Pana dotyczy sposobu wykazania w rozliczeniu podatkowym PIT-38 kosztów uzyskania przychodów w sytuacji, gdy nabycie i sprzedaż akcji nastąpiły za pośrednictwem innego biura maklerskiego.Dokonując oceny stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia należy stwierdzić, że zgodnie art.30b ust.2 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U z 2000r. Nr 14 poz.176 z późn. zm.) dochodem z tytułu zbycia papierów wartościowych jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub ust. 1g, lub art. 23 ust. 1 pkt 38, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 13 i 14.

Zgodnie z art. 39 ust. 3 ustawy o p.d.o.f. osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej są obowiązane, w terminie do końca lutego roku następnego po roku podatkowym, przesłać imienne informacje o wysokości dochodu, o którym mowa w art. 30b ust. 2 ustawy, sporządzone według wzoru (PIT-8C).
W przypadku transferu papierów wartościowych z jednego biura maklerskiego do drugiego ? przekazywane byłyby tylko informacje dotyczące czasu i ceny nabycia papieru. Nie byłyby ujawniane koszty prowizji i innych opłat pobieranych od klienta. W takim przypadku wykazanie ewentualnych kosztów zakupu akcji należy do podatnika, co znajdzie swoje odzwierciedlenie w składanym zeznaniu podatkowym.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika