Ze stanu faktycznego wynika ze podatnik opłacił 19% podatek dochodowy od nabytych akcji pracowniczych (...)

Ze stanu faktycznego wynika ze podatnik opłacił 19% podatek dochodowy od nabytych akcji pracowniczych a następnie chce te akcje podarować rodzeństwu. Czy przy darowiźnie akcji nie dochodzi do podwójnego opodatkowania?

Na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 28.07.1983 r. (Dz. U. Nr 16, poz. 89 ze zm.) podatkowi od spadków i darowizn, podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej , tytułem darowizny. Obowiązek podatkowy powstaje przy nabyciu w drodze darowizny- z chwilą złożenia przez darczyńcę oświadczenia w formie aktu notarialnego , a w razie zawarcia umowy bez zachowania przewidzianej formy - z chwilą spełnienia przyrzeczonego świadczenia ( art. 6 ust. 1 pkt 4 w/w ustawy) natomiast podstawę opodatkowania stanowi wartość nabytych rzeczy i praw majątkowych po potrącenia długów i ciężarów ( czysta wartość ) , ustalona według stanu rzeczy i praw majątkowych w dniu nabycia i cen rynkowych z dnia powstania obowiązku podatkowego ( art. 7 ust. 1 w/w ustawy ).

Porady prawne

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o podatku od darowizn opodatkowaniu podlega nabycie przez nabywcę , od jednej osoby, własności rzeczy i praw majątkowych o czystej wartości przekraczających kwotę wolną od podatku w I gr. podatkowej w wysokości 9.637 zł. Podatek oblicza się od nadwyżki opodatkowania ponad kwotę wolną od podatku w wysokości od 3% do 7% ( art. 15 ust. 1 w/w ustawy). Przy darowiźnie obowiązek podatkowy ciąży solidarnie na obdarowanycm i darczyńcy (art. 5 w/w ustawy).

W związku z dokonaniem kolejnej czynności jaką jest sprzedaż akcji zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 105 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm. ) dochód uzyskany ze zbycia akcji (udziałów) otrzymanych w drodze spadku lub darowizny jest wolny od podatku dochodowego w części odpowiadającej kwocie zapłaconego podatku od spadków i darowizn.

Organ podatkowy nie podziela Pani stanowiska , że w przypadku darowizny akcji dochodzi do podwójnego opodatkowania. Sytuacja taka miałaby miejsce gdyby opodatkowany podwójnie został ten sam dochód, tymczasem obdarowany otrzymujący następnie przychód ze sprzedaży akcji otrzymanych w drodze darowizny korzysta ze zwolnienia na podstawie w/w art. 21 ust. 1 pkt 105 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika