Podatnik wnosi o potwierdzenie, że:1. Nieodpłatne nabycie inwestycji w obcym środku trwałym podwyższa (...)

Podatnik wnosi o potwierdzenie, że:
1. Nieodpłatne nabycie inwestycji w obcym środku trwałym podwyższa wartość tego środka i umożliwia dokonywanie odpisów amortyzacyjnych od tak podwyższonej wartości. Jednocześnie przychodem z tytułu nieodpłatnego nabycia inwestycji w obcym środku trwałym są kwoty będące równowartością odpisu amortyzacyjnego przypadającego na wartość nieodpłatnie nabytej inwestycji w obcym środku trwałym.
2. Przeznaczenie dochodu z tytułu nieodpłatnego nabycia inwestycji w obcym środku trwałym na cele statutowe korzysta ze zwolnienia przedmiotowego w podatku dochodowym od osób prawnych.

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że nieruchomość będąca własnością podatnika została ulepszona przez najemcę w okresie trwania umowy najmu. Umowa najmu wygasła przed zakończeniem okresu amortyzacji inwestycji. Na mocy postanowień umowy strony najmu postanowiły, że po zakończeniu umowy wszelkie ulepszenia oraz adaptacje stają się nieodpłatnie własnością wynajmującego bez konieczności zapłaty na rzecz najemcy sumy pieniężnej odpowiadającej ich wartości.

Z ogólnej definicji przychodu wynika, że takie przysporzenie stanowi przychód na podstawie art. 12 ust. 1 pkt. 2 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 54 z 2000r. , poz. 654 z późn . zm.). Zgodnie z powołanym przepisem przychodem z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14 jest m. in. wartość nieodpłatnych świadczeń oraz przychodów w naturze /.../.

Porady prawne

W ocenie Urzędu nieodpłatne przejęcie od najemcy ulepszonego środka trwałego o podwyższonej wartości użytkowej w następstwie realizacji inwestycji - stanowi przychód w naturze.

Ustawodawca nie zdefiniował pojęcia ?przychodów w naturze?. Przychodami tymi są jednakże wszelkie przysporzenia majątkowe uzyskane przez podatnika nieodpłatnie .

Stosownie do postanowień art. 12 ust. 5 cyt. ustawy wartość przychodów w naturze określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania.

W przedmiotowej sprawie przychód z w. wym. tytułu należałoby określić w wysokości nie przekraczającej wartości niezamortyzowanej części inwestycji na dzień otrzymania przychodu.

Naczelnik Urzędu nie potwierdza tym samym w tej części stanowiska podatnika.

Odnośnie amortyzacji podatkowej przedmiotowej nieruchomości Naczelnik Urzędu wyjaśnia: Stosownie do postanowień art. 15 ust.1 cyt. ustawy kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem określonych w art. 16 ust.1. Zgodnie z ust.6 cyt. przepisu kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16 a - m, z uwzględnieniem art.16.

Na podstawie art. 16a ust.1 amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art.16 c , stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie , kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania środki trwałe o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt. 1, zwane środkami trwałymi.

W świetle powołanych przepisów oraz stanu faktycznego sprawy, jeżeli wartość przychodów w naturze zostanie uwzględniona w podstawie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych, to stosownie do postanowień art. 16 ust.1 pkt. 63 lit. a cyt. ustawy odpisy amortyzacyjne od podwyższonej wartości środka trwałego o kwotę równą wartości nieumorzonej części inwestycji - stanowić będą koszty uzyskania przychodów.

Zgodnie z art. 17 ust.1 pkt. 4 ustawy wolne od podatku są dochody podatników , z zastrzeżeniem ust.1 c, których celem statutowym jest min. działalność naukowa i naukowo-techniczna- w części przeznaczonej na te cele. Zwolnienie to, zgodnie z art. 17 ust. 1b powołanej ustawy, ma zastosowanie, jeżeli dochód jest przeznaczony i - bez względu na termin-wydatkowany na cele określone w tym przepisie, w tym także na nabycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych służących bezpośrednio realizacji tych celów oraz na opłacenie podatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów.

Przeznaczenie dochodu Instytutu powstałego w następstwie otrzymania przychodów w naturze na cele statutowe określone w art.17 ust.1 pkt. 4 ustawy daje podstawę do zwolnienia tego dochodu od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Naczelnik Urzędu potwierdza tym samym w tej części stanowisko podatnika w przedmiotowej sprawie.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika