Czy wydatek na dofinansowanie do doskonalenia zawodowego na rzecz zrzeszonych członków jest kosztem (...)

Czy wydatek na dofinansowanie do doskonalenia zawodowego na rzecz zrzeszonych członków jest kosztem uzyskania przychodu wynikającym z art. 15 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Izba jako jednostka samorządu zawodowego pielęgniarek i położnych ?współfinansuje? podnoszenie kwalifikacji zawodowych swoich członków.

Zgodnie z postanowieniami art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.)kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Nie można jednakże zaliczać do kosztów uzyskania przychodów wydatków nie wymienionych w art. 16 ust. 1, ale nie związanych z uzyskaniem przychodów.

Porady prawne

W przypadku podatnika wydatki na dofinansowanie do doskonalenia zawodowego na rzecz zrzeszonych członków nie są związane zarówno bezpośrednio jak i pośrednio z osiąganymi przychodami.

Wobec powyższego Naczelnik tut. Urzędu nie potwierdza stanowiska jednostki, iż przedmiotowe wydatki stanowią koszt uzyskania przychodu.

Jednocześnie należy dokonać oceny, czy w/w wydatki, które nie mogą zostać uznane za koszt uzyskania przychodów, są związane z celami statutowymi Izby. Zgodnie bowiem z art. 17 ust. 1 pkt 4 omawianej ustawy wolne od podatku są dochody podatników w części przeznaczonej na cele statutowe.

Cele i zakres działania samorządu pielęgniarek reprezentowanego przez odpowiednią Okręgową Izbę bądź Izbę Naczelną określa ustawa z 19 kwietnia 1991 r. o samorządzie pielęgniarek i położnych (Dz. U. Nr 41 poz. 178 ze zm.). Stosownie do postanowień art. 10 cyt. ustawy członkowie mają prawo m.in. do korzystania z pomocy izb w zakresie rozwijania kwalifikacji zawodowych.

Wobec tego wydatki na dofinansowanie doskonalenia zawodowego zrzeszonych pielęgniarek i położnych związane są z realizacją celów statutowych jednostki, stąd równowartość dochodu odpowiadająca tym wydatkom jest wolna od podatku na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika