Pracownik wystąpił o przyznanie zapomogi w związku z wypadkiem losowym - został okradziony i musi (...)

Pracownik wystąpił o przyznanie zapomogi w związku z wypadkiem losowym - został okradziony i musi odtworzyć dokumenty (dowód osobisty, prawo jazdy, itp). Czy w/w zapomoga wypłacona pracownikowi krzysta ze zwolnienia na mocy art. 21 ust. 1 pkt 26 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 z późn.zm.) ?

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt. 26 ustwy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) wolne od podatku są zapomogi otrzymane w przypadku indywidualnych zdarzeń losowych, klęsk żywiołowych, długotrwałej choroby lub śmierci - do wysokości nie przekraczającej w roku podatkowym kwoty 2.280,00 zł, z zastrzeżeniem pkt 40 i 79.

Pod pojęciem zdarzeń losowych należy rozumieć, wszelkie zdarzenia niezależne od człowieka, na które nie ma on co do zasady wpływu. Z tytułu takich zdarzeń uprawnione instytucje, zakłady pracy, organy rządowe lub samorządowe, na podstawie stosownych uregulowań, mogą wypłacać podatnikom zapomogi, które w granicach określonych w art. 21 ust. 1 pkt 26 wolne sa od podatku dochodowego od osób fizycznych. W świetle takiej definicji indywidualnym zdarzeniem losowym będzie nagłe, niespodziewane, pojedyncze zdarzenie dotyczące kolei życia (losu) danej osoby np. kradzież. Taki fakt powinien być udokumentowany np. zgłoszeniem do organów ścigania, podjęciem czynności procesowych zakończonych odpowiednim aktem procesowym, takim jak postanowienie o wszczęciu śledztwa.

Porady prawne

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, iż w przedmiotowej sprawie Policja wystawiła zaświadczenie nie o kradzieży lecz o zagubieniu dokumentów. Wypłacona zapomoga z tytułu zagubienia dokumentów w opinii tutejszego oragnu podatkowego nie korzysta ze zwolnienia na podstawie powołanego art. 21 ust. 1 pkt 26.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika