Pracodawca od wypłaconego pracownikowi w 2002 roku świadczenia, opodatkowanego w formie ryczałtu, (...)

Pracodawca od wypłaconego pracownikowi w 2002 roku świadczenia, opodatkowanego w formie ryczałtu, pobrał składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Czy pobraną składkę podatnik może odliczyć od podatku w zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu?

W myśl art. 27b ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r Nr 14, poz. 176 z późn. zm. - w brzmieniu obowiązującym w 2002 roku), podatek dochodowy obliczony zgodnie z art. 27, w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne:1. opłaconej w roku podatkowym bezpośrednio przez podatnika zgodnie z przepisami o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym,2. pobranej w roku podatkowym przez płatnika zgodnie z przepisami o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym,obniżenie nie dotyczy składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) wolny od podatku na podstawie art. 21 i 52.

Stosownie do art. 27b ust. 2 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którą zmniejsza się podatek, nie może przekroczyć 7,75% podstawy wymiaru tej składki.

Porady prawne

Z wymienionego wyżej przepisu nie wynika, iż odliczona od podatku może być tylko ta składka na ubezpieczenie zdrowotne, o której podstawą obliczenia był dochód wykazany w zeznaniu rocznym. A zatem skoro sam ustawodawca nie określił w ustawie, które składki na ubezpieczenie zdrowotne opłacane przez podatnika lub płatnika podlegają odliczeniu, należy przyjąć, że odliczona może być każda ze składek na ubezpieczenie zdrowotne, w tym również ta, której podstawę obliczenia stanowi przychód opodatkowany w formie ryczałtu w wysokości 20%.

Oznacza to, że podatnik w zeznaniu o wysokości osiągniętego w 2002 roku dochodu może odliczyć od podatku składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne pobrane przez byłego pracodawcę od świadczenia pieniężnego wypłaconego w 2002 roku z tytułu łączącego go uprzednio z zakładem pracy stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, a także zapomóg innych niż wymienione w art. 21 ust. 1 pkt 26 mimo, iż świadczenie to, zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podlega opodatkowaniu w formie ryczałtu w wysokości 20%. Z tym, że wysokość składki, o którą zmniejsza się podatek, nie może przekroczyć 7,75% podstawy wymiaru tej składki.

Jeżeli podatnik nie dokonał tego w terminie do dnia 30.04.2003 roku to w oparciu o art. 81 ustawy Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) winien złożyć korygujące zeznanie wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika