Czy wydatki poniesione na remont lokalu mieszkalnego do którego przysługuje zagwarantowane aktem notarialnym (...)

Czy wydatki poniesione na remont lokalu mieszkalnego do którego przysługuje zagwarantowane aktem notarialnym prawo dożywotnej służebności, mogą być odliczone od podatku w ramach ulgi remontowej?

Zgodnie z art. 27a ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) - w brzmieniu obowiązującym w 2003 roku, odliczeniu od podatku dochodowego podlegają wydatki poniesione przez podatnika w roku podatkowym na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów.

Porady prawne

Warunkiem korzystania z w/w ulgi jet to, aby remontowane (modernizowane) mieszkanie było zajmowane przez podatnika na podstawie tytułu prawnego. Przepisy nie precyzują jakiego rodzaju podstawą prawną musi się wykazać podatnik. Dlatego można przyjąć, iż wydatki powinny dotyczyć lokalu zajmowanego na podstawie jakiegokolwiek tytułu prawnego. Może nim być np. akt własności, decyzja administracyjna, umowa najmu, dzierżawy, użyczenia, dożywocia.

Z podania wynika, że podatnikowi przysługuje prawo do zamieszkiwania w lokalu na podstawie służebności zagwarantowanej w akcie notarialnym darowizny mieszkania na rzecz dziecka i jego rodziny.

Tak więc w myśl cytowanego wyżej przepisu i przedstawionego stanu faktycznego zarówno właściciel lokalu mieszkalnego jak i osoby, względem których ustanowione zostało prawo dożywotniej służebności mieszkania mogą korzystać z odliczeń od podatku z tytułu poniesionych wydatków na remont i modernizację lokalu mieszkalnego w pełnej wysokości przysługującego limitu.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika